Las Cruces, New Mexico

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Las Cruces
Qytet
Njohur si Qyteti i Kryqëzatave
Motoja Njerëzit duke i ndihmuar njerëzve
noform
Vendndodhja
Las Cruces is located in SHBA
Las Cruces
Las Cruces

Koordinatat: 32°18′52″V 106°46′44″P / 32.31444°V 106.77889°P / 32.31444; -106.77889

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal New Mexico
Qarku Doña Ana
Kryetari i Bashkisë Ken Miyagishima
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 198.5 km2
 •  tokësore 198.1 km2
 •  ujore 0.4 km2
Lartësia 1.200 m (m.n.d.)
Popullsia 97,618 banorë
Dendësia 490 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1849
Zona Kohore (UTC-7)
Verore (UTC-6)
Prefiksi 575
Aeroporti Las Cruses International Airport
Koordinatat 32° 18′ 52″ Veri

106° 46′ 44″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.las-cruces.org

Las Cruces është qytet në Qarkun Doña Ana, New Mexico, SHBA. Sipas regjistrimit më 2010, popullsia e qytetit ishte 97,618,[1] dhe më 2015 popullsia ishte 101,643,[2] duke u bërë qyteti i dytë më i madh pas Albuquerque. Las Cruces është qyteti më i madh edhe në qarkun Doña Ana dhe në jug të New Mexico.[3]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga regjistrimi filloi në 1892, temperatura më e ulët e regjistruar në Universitetin Shtetëror ka qenë -23.3 °C më 11 janar 1962 - megjithëse vetëm dhjetë netë kanë rënë ndonjëherë në ose nën -17.8 °C dhe më i larti 43.3 °C më 28 qershor 1994. Maksimumi më i ulët e regjistruar është -8.9 °C më 28 janar 1948 dhe minimumi më i lartë 26.7 °C më 5 korrik 1920.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2010, qyteti kishte 97,618 banorë.[1] Grupi etnik dhe racor i popullsisë ishte:[4]

 • 34.3% Amerikanë të Bardhë
 • 2.4% Afrikano-Amerikanë
 • 1.7% Amerikanë Vendas
 • 1.6% Aziatikë
 • 3.5% Dy ose më shumë raca
 • 56.8% Hispanikë dhe Latino-Amerikanë (Hispanikët mund të jenë të çdo race)

Arsimimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkollat publike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sistemi ka 26 shkolla fillore, nëntë shkolla të mesme dhe gjashtë gjimnaze. Prej gjimnazeve, Rio Grande Preparatory është gjimnaz alternativë.[5]

Gjimnazet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjimnazi Las Cruces
 • Shkolla e Mesme e Lartë Arrowhead Park Early[6]
 • Gjimazi Centennial[7]
 • Gjimnazi Las Cruces[8]
 • Gjimnazi Mayfield[9]
 • Gjimnazi Oñate[10]

Shkolla Private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Las Cruces ka katër shkolla private krishtere.[11] Kolegji Heights Kindergarten është kopsht fëmijësh private krishtere e themeluar në vitin 1954.[12] Akademia Krishtere Desert Springs, Shkolla Katolike Las Cruces[13]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Geographic Identifiers: 2010 Demographic Profile Data (G001): Las Cruces city, New Mexico". U.S. Census Bureau, American Factfinder. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 shkurt 2020. Marrë më nëntor 3, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places: April 1, 2010 to July 1, 2014". Arkivuar nga origjinali origjinali më maj 23, 2015. Marrë më qershor 4, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2011-07-21. Marrë më 2011-04-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 4. ^ Las Cruces (city), New Mexico Arkivuar 20 shkurt 2014 tek Wayback Machine – United States Census – State and County Quickfacts
 5. ^ "Education". Greater Las Cruces Chamber of Commerce. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 gusht 2009. Marrë më gusht 8, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Arrowhead Park Early College High School". Las Cruces Public Schools. Marrë më 24 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "School Information Centennial High School". Las Cruces Public Schools. Marrë më 24 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "School Information Las Cruces High School". Las Cruces Public Schools. Marrë më 24 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "School Information Mayfield High School". Las Cruces Public Schools. Marrë më 24 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "School Information Oñate High School". Las Cruces Public Schools. Marrë më 24 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Husson, Amanda L. (3 gusht 2009). "Private schools offer options". Las Cruces Sun-News. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 shtator 2009. Marrë më shtator 4, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Duncan, Argen (19 korrik 2005). "Local earns award after lifetime of contributions". Las Cruces Sun-News. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Vida Las Cruces. "Las Cruces Catholic School". Las Cruces Catholic School. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 shtator 2017. Marrë më nëntor 12, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)