Jump to content

Lasanje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lasanje e bërë me mish

Lasanje (Italian: [laˈzaɲɲe]) janë një lloj makaronash të gjera, të sheshta, ndoshta një nga llojet më të vjetra të makaronave.[1]

Lasanja është gjithashtu një pjatë italiane e përbërë nga shtresa të grumbulluara të kësaj makarona të sheshtë duke alternuar me mbushje të tilla si ragù (mish terren dhe salcë tomatesh) dhe perime të tjera, djathë (të cilat mund të përfshijnë ricotta dhe parmesan), dhe erëza të tilla si hudhra, rigoni dhe borziloku. Pjata mund të jetë e mbushur me djathë mozzarella të shkrirë. Në mënyrë tipike, makaronat e gatuara grumbullohen me përbërësit e tjerë dhe më pas piqen në furrë.

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lasanja e ka origjinën në Itali gjatë Mesjetës dhe tradicionalisht i janë atribuar qytetit të Napolit. Receta e parë e regjistruar u vendos në Liber de Coquina (Libri i Gatimit). Kishte vetëm një ngjashmëri të vogël me formën e mëvonshme tradicionale të lasanjës, që paraqet një brumë të fermentuar të rrafshuar në fleta të hollë (lasanja), të zier, të spërkatur me djathë dhe erëza, dhe më pas të hahet me një shkop të vogël të theksuar.[2] Recetat e shkruara në shekullin pas Liber de Coquina rekomanduan zierjen e makaronave në supën e pulës dhe mbushjen e saj me djathë dhe yndyrë pule. Në një recetë të përshtatur për agjërimin e Kreshmës, rekomandoheshin arrat.[2]

Kultura popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Lasanja është ushqimi i preferuar i maces së komik strip Garfield.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Oxford Companion to Food 2nd Ed (në anglisht). Oxford University Press, USA. 2006. ISBN 0-19-280681-5.
  2. ^ a b Serventi, Pasta: the story of a universal food, Columbia UP, 2012, p.235