Latifa Ibn Ziaten

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Latifa Ibn Ziaten
Latifa ibn Ziaten par Claude Truong-Ngoc février 2016.jpg
Latifa ibn Ziaten, (2016)
U lind1 Janar 1960
Tétouan
KombësiaFranco-Marokene
Njohur përParandalimin e dhunës
Notable work
Shoqata e të rinjve Imad ibn Ziaten për paqe

Latifa Ibn Ziaten (Arabisht: لطيفة بن زياتين e lindur më 1 janar 1960 në Tetuan, Marok)[1], është një aktiviste franko-marokene. Ajo është nëna e Imad ibn Ziaten, e lindur në vitin 1981, anëtar i parë i shërbimit në Toulouse i vrarë nga Mohammed Merah më 11 mars 2012.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Imad Ibn Ziaten

Ajo është një praktikuese muslimane dhe mbërriti në Francë në vitin 1977 në moshën 17 vjeç, për t'u bashkuar me bashkëshortin e saj Ahmed, i cili punonte për SNCF. Ajo është nëna e pesë fëmijëve, katër djemve dhe një vajze. Njëri ndër djemtë ishte Imad Ibn Ziaten, rreshter i Regjimentit 1 të paratrumbullit, i cili udhëtonte nga Francazali pranë Toulouses, kur Mohamed Merah e vrau atë më 11 mars 2012.

Më pas ajo punoi si mbikëqyrëse dhe recepsioniste në Muzeun e Arteve të Bukura të Rouen.

Pas vdekjes së djalit të saj, ajo shkoi në Izards, një qytet në verilindje të Tuluzës ku jetonte vrasësi.

Pas këtij takimi, ajo vendosi të krijojë shoqatën e të rinjve Imad ibn Ziaten për paqe dhe në prill 2012, me qëllim që të ndihmojë të rinjtë në zonat e privuara dhe të promovojë laicizmin dhe dialogun ndërfetar. Shoqata është sponsorizuar nga aktori Jamel Debbouze, dhe një zyrë është në sallën e qytetit të rrethit të 4-të të Parisit nga Christophe Girard.

Në shkurt 2014, ku morën pjesë Ministri i Brendshëm, Manuel Valls, Këshilli Përfaqësues i Institucioneve Çifute në Francë (CRIF) Midi-Pyrénées nderuan shoqatën e saj duke i dhënë asaj një çmim për të nderuar punën e saj. Ajo gjithashtu mori mbështetje nga Ministria e Arsimit që jep një grant vjetor.

Në janar të vitit 2015, ajo u ftua në Sinagogën de la Victoire në Paris, ku morën pjesë Presidenti i Republikës, François Hollande, për të ndezur një qiri për nder të 17 viktimave të sulmit kundër Charlie Hebdo dhe për marrjen e pengjeve Hyper pranë Vincennes .

Më 19 nëntor 2015, me Presidentin Hollande, Latifa Ibn Ziaten mori Çmimin për Parandalimin e Konfliktit nga Fondacioni Chirac, për promovimin e vazhdueshëm të dialogut ndërfetar dhe kulturën e paqes.[2]

Në vitin 2016, ajo mori një Çmim Ndërkombëtar të Gruas për Guxim.

Puna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]