Jump to content

Tetuan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tetuan
Qytet
Pallati i prefekturës Tetouan
Pallati i prefekturës Tetouan
Popullsia
 • Gjithsej463.968
{{{postal_code_type}}}
93000
Faqja zyrtarewww.tetouan.ma

Tétouan (Arabisht: تطوان) është qytet në veri të Marokut, ndodhet disa mile në jug të Ngushticës së Gjibraltarit. Gjuha arabe është gjuhë zyrtare, por banorët nuk e flasin dialektin arabe, qyteti ka dialektin e vet. Spanjishtja dhe Frëngjishtja janë të përhapura, zakonisht përdoren nga biznesmenët. Feja më e përhapur është Islami, por ekzistojnë ende komunitete krishterë dhe jehudë.

Pëshkrimi i qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tétouan ndodhet rreth 60 kilometra në lindje të Tangerit dhe 40 kilometra në jug të enklavës spanjolle Ceuta dhe Ngushticës së Gjibraltarit. Në perëndim dhe jug të qytetit ka male.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Tétouan ka disa shkolla ndërkomëtare spanjolle që drejtohet nga ministria e edukimit të shtetit:
  • Colegio Español Jacinto Benavente
  • Instituto Español Juan de la Cierva
  • Instituto Español Nuestra Señora del Pilar

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]