Jump to content

Latoue

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eratoa
Era Toa (Ocitanisht)
Latoue (Frëngjisht)
Komunë
VendiFranca
Sipërfaqja
1
17.620 km2 (6.803 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
313
 • Dendësia18/km2 (46/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Latoue (Ocitanisht: Era Toa ; Shqip: Eratoa)është një fshat dhe komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore. Njihet më së shumti për kalanë e cila dominon pamjen e fshatit.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962312—    
1968379+21.5%
1975327−13.7%
1982323−1.2%
1990294−9.0%
1999284−3.4%
2008308+8.5%

Kështjella e Eratoas është një kështjellë e ndërtuar për herë të parë në shekullin e 12-të, me shtesa dhe ndryshime të mëdha në shekujt 13, 16 dhe 18. Në pronësi private, është renditur në vitin 1979 si vend historik nga Ministria Franceze e Kulturës .