Laurel. Maryland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Laurel. Maryland
Qytet
2006 12 27 - 198@4th - Looking eastward 03.JPG
Location of {{{official_name}}}
Population
 • Total25.115 (1 prill 2.010)
Websitewww.cityoflaurel.org

Laurel është qytet në qarkun Prince George's, Maryland, SHBA, ndodhet mes Uashington D.C. dhe Baltimore në brigjet e lumit Patuxent.[1] Sipas Zyrës së Regjistrimit Amerikane, qyteti ka sipërfaqe prej 11.21 km2, prej së cilës 11.14 km2 është tokë dhe 0.08 km2 është ujë.[2]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Laurel ndodhet në zonë e lagësht subtropikale, me verë të nxehtë të lagësht dhe dimër të ftohtë të thatë.

Kryetarët e Laurelit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetari Mandati Shënimet
Judson T. Cull 1890–1891
Charles H. Stanley (2) 1891–1893
J.R. Huntt 1893–1894
Gustavus B. Timanus 1894–1895
Edward Phelps (7) 1895–1902 djali i Edward J. Phelps
Gustavus Timanus (3) 1902–1905 Mandati i tretë zgjati dy vite
T. Watts Byerly 1905–1906 Korrik 1905, përfundoi mandatin e tretë të Timanusit
William E. Gilbert (3) 1906–1910
George McCeney 1910–1912 Dhjetor 1910, përfundoi mandatin e tretë të Gilbertit
George W. Waters, Jr. (3) 1912–1918
George P. McCeney 1918–1920
William E. Gilbert 1920
Edward F. Tolson 1920–1922 Dhjetor 1930, përfundoi mandatin e Gilbertit
Charles E. Little 1922–1924
Thomas D. Roberts 1924–1925
DeWilton H. Donaldson 1925–1928 Tetor 1925, përfundoi mandatin e Robertit
James P. Curley[3] 1928–1930 Nipi i James Curley
John H. Fetty 1930–1934
Julian B. Anderson 1934–1936
Everard E. Hatch (2) 1936–1940
Edward F. Tolson (3) 1940–1946
John H. Fetty 1946–1948
Merrill L. Harrison (3) 1948–1954
Harry Hardingham, Jr. (2) 1954–1958
Hiram J. Soper (2) 1958–1962
P.G. Melbourne, III 1962–1964
Merrill L. Harrison (4) 1964–1972
Leo E. Wilson (2) 1972–1978 Mandati i dytë zgjati katër vite
Robert J. DiPietro (2) 1978–1986
Doris A. (Dani) Duniho 1986–1990 Kryetarja e parë e Laurelit[4][5]
Joseph R. Robison 1990–1994
Frank P. Casula (2) 1994–2001 Vdiq në zyrë[6]
Michael R. Leszcz 2001–2002 Tetor 2001, përfundoi mandatin e dytë të Casula[7]
Craig A. Moe (4) 2002–present zgjedhjet u zhvendosën në vite të çuditshme (duke filluar më 2011)[8]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Shërbimi Gjeologjik i Sistemit Informativ të Emrave Gjeografike në SHBA: Laurel. Maryland
  2. ^ "US Gazetteer files 2010". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më 2012-01-24. Marrë më 2013-01-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Wotanis, Lindsey Lee (2011). Community journalism as ritual: A case study of community and weekly newspapers in Laurel, Maryland (PDF) (Ph.D.). University Microfilms International. fq. 199–200. 3461429. Marrë më janar 1, 2013. [Curley] became Laurel's mayor in 1928 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Former Ocalan Elected Mayor of Laurel, Md". Ocala Star-Banner. Ocala, Florida. 20 mars 1986. Marrë më janar 1, 2013. [Duniho] will be Laurel's first woman mayor. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "FY2010 Adopted Operating Budget" (PDF). City of Laurel, Maryland. 2009. fq. 141. Arkivuar nga origjinali (PDF) më tetor 1, 2011. Marrë më janar 1, 2013. The park was renamed ... after Laurel's first woman mayor, Dani Duniho Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Scarcella, Michael (23 tetor 2001). "Laurel Mayor Frank P. Casula, respected politician, dies at 81". Baltimore Sun. Marrë më janar 1, 2013. [Casula] was elected mayor in 1994 and reelected in 1998. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Glenn, Gwendolyn (12 tetor 2011). "Leszcz seeks eighth term on Laurel City Council". Baltimore Sun. Marrë më janar 1, 2013. Leszcz ... served for five months as Laurel's mayor after Mayor Frank Casula died in 2001. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  8. ^ "Laurel: Candidate Endorsements". Baltimore Sun. 19 tetor 2011. Marrë më janar 1, 2013. The current mayor and council members had 14 months added to their four- and two-year terms when Laurel's election day was moved to the first November in odd-numbered years Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)