Lawrence Krauss

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dr. Lawrence M. Krauss
Krauss në Universitetin Kombëtar të Australisë, shtator 2010
U lind në (1954-05-27) 27 maj 1954 (69 vjeç)
KombësiaAmerikan
ShtetësiaAmerikan, Kanadez
ShkollimiCarleton University (B.Sc.)
Massachusetts Institute of Technology (Ph.D.)
Bashkëshorti/jaKatherine Kelley (1980-2010)
ÇmimetShiko çmimet
Karriera shkencore
FushatFizika teorike dhe kozmologjia

Lawrence Maxwell Krauss (i lindur më 27 maj 1954) është fizikan teorik, kozmolog, dhe profesor kanadezo-amerikan i fizikës. Ai është profesor themelues i School of Earth dhe Space Exploration, dhe drejtori i Origins Project në Arizona State University. Krauss është autori i disa librave best-seller, duke përfshirë The Physics of Star Trek (Fizika e Star Trek) dhe A Universe from Nothing (Një Univers nga Asgjë). Ai është përkrahës i skepticizmit shkencor, edukimit shkencor, dhe shkencës së moralit.

Librat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gravity Research Foundation First prize award (1984)
 • Presidential Investigator Award (1986)
 • American Association for the Advancement of Science's Award for the Public Understanding of Science and Technology (2000)
 • Julius Edgar Lilienfeld Prize (2001)
 • Andrew Gemant Award (2001)
 • American Institute of Physics Science Writing Award (2002)
 • Oersted Medal (2003)
 • American Physical Society Joseph P. Burton Forum Award (2005)
 • Center for Inquiry World Congress Science in the Public Interest Award (2009)
 • Helen Sawyer Hogg Prize of the Royal Astronomical Society of Canada and the Astronomical Society of Canada (2009)
 • Physics World Book of the Year 2011 for Quantum Man
 • National Science Board 2012 Public Service Award and Medal (2012)