Layering

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
layering
Air layering of limonium - Shtresimi i limonit

Layering ose shtresimi është një mënyrë e zakonshme e shumëzimit ose përhapjes vegjetative të specieve të ndryshme në mjediset natyrore. Shtresimi gjithashtu përdoret nga pemëtarët dhe kopshtarët për të shumëzuar dhe përhapur bimët e dëshirueshme.

Shtresimi natyral zakonisht ndodh kur një degë prek tokën ose një pjesë e saj futet nën tokë nga e cila pastaj dalin rrënjë të reja. Në një fazë të mëvonshme, lidhja e degës së rrënjëzuar me bimën mëmë ndërpritet dhe si rezultat prodhohet një bimë e re. [1][2]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ervin Evans. "Plant Propagation by Layering: Instructions for the Home Gardener - NC State University". ncsu.edu. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ New Plants From Layering, Department of Horticulture, Purdue University Cooperative Extension

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Layering – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale