Jump to content

Pemëtaria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pemëtaria është një degë e rëndësishme e ekonomise bujqësore, e cila studion dhe trajton veprimtarine jetësore dhe prodhuese të llojeve të ndryshme të pemëve frutorë në kushtet e caktuara të mjedisit. Kjo behet me qellim të marrjes së prodhimeve sa me të larta e të pershtatshme për konsumim, për tregetimin, me kosto sa me të ulet dhe me një fitim sa më të lartë për njësi të siperfaqës.[1] [2] [3]

  • André Louis, Traité d’arboriculture fruitière, Paris, Le Courrier du livre, 1988, ISBN 2-7029-0156-5.
  • Ferree, David Curtis; Ian J. Warrington (1999). Apples: Botany, Production and Uses. CABI Publishing. ISBN 978-0-85199-357-7. OCLC 182530169. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Georges Delbard, Les beaux fruits de France, Paris, Éditions Georges Delbard, 1947,
  • Joan Morgan (2015). The Book of Pears: The Definitive History and Guide to Over 500 Varieties. Chelsea Green Publishing. ISBN 978-1603586665. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Kohen, Reʼuven (1972). he Kibbutz Settlement: Principles and Processes. Hakibbutz Hameuchad. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Lincoln, William (207). World Woods in Color. Fresno, California, USA: Linden Publishing Co. Inc. fq. 33, 207. ISBN 978-0-941936-20-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • ML Parker (shtator 1993). "Apple Rootstocks and Tree Spacing". North Carolina Cooperative Extension Service. Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2013. Marrë më 1 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  1. ^ "PEMETARIA". Arkivuar nga origjinali (PDF) më 8 janar 2020. Marrë më 22 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Scott, Judy & Sugar, David (2011). "Pears can be ripened to perfection". extension.oregonstate.edu. Marrë më 30 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Chauvet, Michel (2018), Encyclopédie des plantes alimentaires (bot. Belin), Paris, fq. 878, ISBN 978-2-7011-5971-3 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]