Leanna Read

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dr Leanna Read (2017)
Dr Leanna Lexuar (2017)

Dr Leanna Lexuar është një fiziologe, biznesmene dhe në dhe shkencëtare udhëheqëse e katërt në Jug të Australisë. Ajo ishte emëruar në gusht të vitit 2014 si pasardhëse e Nuk Bursill dhe është gruaja e parë që e mban këtë pozitë.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo është një fiziologe e trajnuar dhe ka botuar mbi 90 punime shkencore. Përvoja e saj e biznesit është fokusuar në bioteknologjinë dhe komercializimin. Read, është anëtare e Bordit të Zhvillimit Ekonomik të Australisë Jugore dhe ka investuar në bizneset e shkencave të jetës të fazës së hershme përmes anëtarësimit të saj në BioAngels. Ajo është drejtoreshë e Bordit të Biosensis Pty Ltd dhe ishte drejtore menaxhuese dhe CEO i TGR BioSciences (një kompani bioteknologjike me bazë në Adelaide) nga 2001 në 2012.[2]

Nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Read u shpërblye me Jug-Australiania e Vitit 2006 (Shkencë dhe Teknologji) dhe ishte fituesja e vitit 2011 të Ernst & Sipërmarrësja e Re e Vitit (Rajoni Qendror, Kategoria e Teknologjisë).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stone, Kelly (12 gusht 2014). "Uni SA Council member appointed SA's chief scientist". UniSA News. University of South Australia. Arkivuar nga origjinali më 16 shtator 2018. Marrë më 2015-05-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Chief Scientist". Department of State Development. Government of South Australia. Marrë më 2015-05-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)