Jump to content

Leclerc

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tanku Leclerc gjatë stërvitjes ushtarake.

Leclerc është një tank kryesor luftarak francez i gjeneratës së tretë i zhvilluar dhe prodhuar nga Nexter Systems. Ai u emërua për nder të Marshallit Philippe Leclerc de Hauteclocque, një komandant i Forcave të Lira Franceze, i cili drejtoi Divizionin e 2-të të Blinduar në Luftën e Dytë Botërore.

Leclerc është në shërbim me Ushtrinë Franceze, Ushtrinë Jordaneze dhe Ushtrinë e Emirateve të Bashkuara Arabe. Në prodhim që nga viti 1991,[1] Leclerc hyri në shërbimin francez në 1992,[2] duke zëvendësuar AMX-30 si platformën kryesore të blinduar të vendit. Me prodhimin tashmë të përfunduar, francezët operojnë 222 Leclerc (me 184 të tjera në magazinë, për një total prej 406), ndërsa Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) zotërojnë 388.

Nga njësitë në shërbimin francez, 200 do të përmirësohen në standardin Leclerc XLR me dërgesat që pritet të fillojnë në vitin 2022.

  1. ^ Gelbart, Marsh (1996). Tanks main battle and light tanks. Brassey's UK Ltd. fq. 28–29. ISBN 1-85753-168-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Gelbart, Marsh (1996). Tanks main battle and light tanks. Brassey's UK Ltd. fq. 28–29. ISBN 1-85753-168-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)