Jump to content

Tanku kryesor luftarak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tanku kryesor luftarak amerikan, M1 Abrams, trajnim në Irak.

Tanku kryesor luftarak (MBT), i njohur gjithashtu si një tank luftarak ose tank universal, është një tank që përmbush rolin e zjarrit të drejtpërdrejtë të mbrojtur nga forca të blinduara dhe manovrimit në shumë ushtri moderne. Zhvillimi i motorëve më të fuqishëm në epokën e Luftës së Ftohtë, sistemet më të mira të pezullimit dhe forca të blinduara të përbëra me peshë më të lehtë lejuan projektimin e një tanku që kishte fuqinë e zjarrit të një tanku super të rëndë, mbrojtjen e armaturës së një tanku të rëndë dhe lëvizshmërinë e një tanku të lehtë. Në një paketë me peshën e një tanku të mesëm. Gjatë viteve 1960 dhe 1970, MBT zëvendësoi pothuajse të gjitha llojet e tjera të tankeve, duke lënë vetëm disa role specialistësh për t'u plotësuar me modele më të lehta ose lloje të tjera të automjeteve luftarake të blinduara.

Tanket kryesore të betejës janë një komponent kyç i ushtrive moderne. MBT-të moderne veprojnë rrallë vetëm, pasi ato janë të organizuara në njësi të blinduara që përfshijnë mbështetjen e këmbësorisë, të cilët mund të shoqërojnë tanket në mjetet luftarake të këmbësorisë. Ata gjithashtu shpesh mbështeten nga avion vëzhgimi ose avion sulmues tokësor. Pesha mesatare e MBT-ve ndryshon në vende të ndryshme. Pesha mesatare e MBT-ve perëndimore është zakonisht më e madhe se ajo e MBT-ve ruse ose kineze.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]