Lena Gercke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lena Gercke gjatë Romyçmimeve në Vjenë (2011)

Lena Gercke (* 29. Shkurt 1988 në Marburg) është një  Modele Gjermane dhe Moderatore  prezantuese. Ajo fitoi në vitin 2006, ne sezonin e parë ne Germany Next top model dhe moderonte nga 2009 deri në 2012,  katër pjeset e Show-it ne edicionin Austriak.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht të vitit 2004, Gercke u zbulua në një Kasting rajonal për  ushqim të shpejtë(M'cdonald) dhe pastaj për Foto shoots  dhe catwalk rezervuar. Në fillim të vitit 2006 ajo ka marrë pjesë në sezonin e parë të VETË stacioni ProSieben transmetuar Model-casting show Gjermani është Next Topmodel pjesë. 29. Në Mars të vitit 2006, ajo ishte fituese e konkursit të quajtur, të marrë një kontratë me Agjencinë e modelimit IMG Modele dhe u shfaq në kopertinën e Gjermanisë, edicionin e Kozmopolite.

Gercke , ndër të tjera,ka bere reklamat për ven,Oui , Windows Live , dhe Katjes. Ajo ka dal neper revista  të ndryshme  gjermane dhe ndërkombëtare. Në fillim të vitit 2009, ajo kandidoi për Herë të tretë për dizajne te ndryshëme në Javën e Modës në Berlin.[1] Nga 2009 deri në 2012, moderonte Gercke në Austri  Austria's Next Topmodel në programin e pulsit 4;[2] më 11. Prill 2013 për herë të parë ne revisten red te ProSieben-it!. Në vitin 2013 dhe 2014, ajo ishte ber Juri ne sezonin e 7. dhe 8. ne transmetimin e Supertalentit  nga Dieter bohlen , Bruce Darnell dhe Guido Maria Kretschmer.

Në gusht të vitit 2015, Moderon per her te pare ne ProSieben Show-in Prankenstein dhe tregonte nga Kamera e fsheht pjes te shkurta filmi.[3] Nga vjeshta e vitit 2015 Moderon së bashku me Thore Schölermann ,Kastingun The voice of Germany.[4] Në nëntor të vitit 2016, ajo prezantoi valle Gjermane.

Jeta Private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gercke u rrit në Cloppenburg  dhe pas pjesëmarrjes në Germany Next Topmodel kreu Abituren në këte shkollë te quajtur (Liebfrauenschule)në Cloppenburg  Deri në kohën e ndarjes në dhjetor të vitit 2009, ajo jetoi me Jay Khan në një banes te përbashkët ne nje apartament ne Berlin.Ne vitin 2011 ka qenë raportuar në media për herë të parë për një marrëdhënie me futbollistin  Sami Khedira,[5] në maj të vitit 2012,eshte raportuar rreth një fejese.[6] Gercke, deri atëherë banonte në Berlin dhe Nju Jork,[7] ka jetuar deri ne ndarjen e saj në korrik të vitit 2015 kryesisht me Khedira në afërsi të Madridit.[8] [9]

Gercke ka një motër dhe dy gjysmë-motra.[10]  gjysmë-motra e saj, Yana Gercke, e cila ka nje nene me prejardhje nga Irani,  në vitin 2012, u ba e treta ne  Castingshow unser Star für Baku[11] dhe mori pjese ne vitin 2014 Papritur si konkurrencës ne supertalent për motrën e saj.[12]

 Agjencitë Modele (Përzgjedhje)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gercke në CeBIT në Hanover (2006)
 •  Veprimi i  Menaxhimit, Greqi
 • Agjencia Mega Model ne Hamburg Dhe Berlin
 • Muse Model, Nju Jork
 • Modelet e Mynihut
 • Zgjidhje e  Modeleve, Londër

Një kontratë me IMG Modelet e përfundoi në vitin 2010.[1] kontrata me ONEeins 2012 ishte zgjidhur.[13]

 ne Web[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Dëshmi individuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Datenbankeintrag bei fashionmodeldirectory.com
 2. ^ <meta />PULS 4 präsentiert Sensations-Coup!
 3. ^ http://www.dwdl.de/nachrichten/51304/prosieben_holt_lena_gercke_fuer_primetimeshows/
 4. ^ http://www.the-voice-of-germany.de/news/lena-wird-zusammen-mit-thore-schoelermann-the-voice-2015-moderieren
 5. ^ Lena Gercke und Sami Khedira Ein Paar, sie sind ein Paar, rp-online.de, 9.
 6. ^ Lena Gercke und Sami Khedira sind verlobt, welt.de 19.
 7. ^ ProSieben Galileo Vorurteilscheck Model Lena Gercke, 12.
 8. ^ Lena Gercke + Sami Khedira: Private Einblicke, Gala.de, 8.
 9. ^ Sami Khedira und Lena Gercke gehen getrennte Wege, in: Hamburger Abendblatt vom 7.
 10. ^ Lena Gercke – Karriere nach der Castingshow (Memento vom 16.
 11. ^ http://www.eurovision.de/teilnehmer/yanagercke101.html
 12. ^ <meta />Alexandra Kusserow: Yana Gercke bei Das Supertalent: Wer ist Lena Gerckes Schwester? Arkivuar 7 janar 2017 tek Wayback Machine
 13. ^ Jetzt wehrt sich Vater Klum gegen Topmodel-Vorwürfe.