Lena Katina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lena Katina
Тату (группа) 4.jpg

Lena Katina në vitin 2008
Informacione
EmriElena Sergeevna Katina
Lindja4 tetor 1984 (31)
Moskë, RSFSR, Bashkimi Sovjetik
PrejardhjaMoskë, Bashkimi Sovjetik
Zhanripop rock,[1][2]
Profesion(e)këngëtare
LabelKatina Music Inc., Maqueta Records, T.A. Music, Such Much Productions
Instrument(e)Piano dhe zë
Vite aktiv1992–present
Bashkëpunim(e) met.A.T.u., Neposedi, Julia Volkova
Webfaqja
www.lenakatina.com

Elena Sergeevna Katina (Rusisht: Елена Сергеевна Катина, e lindur më 4 tetor 1984), më shpesh e njohur siLena Katina, është një këngëtare dhe kompozitore ruse e cila njihet më së miri për bashkëpunimin e saj në duetin rus, t.A.T.u.. Në vitin 1999 Ivan Shapovalov e zgjodhi Lena Katina për projektin e tij, t.A.T.u., së bashku me Julia Volkova. Dyshja më vonë do bëhej grupi më i suksesshëm i muzikës pop i Rusisë. Grupi prodhoj disa këngë të famshme duke përfshirë "All the Things She Said", "Not Gonna Get Us" dhe "All About Us". Kënga e tyre e parë All The Things She Said kryesoi në vend të parë në 19 shtete duke përfshirë Britani e Madhe, Rusi dhe Shtetet e Bashkuara.[1][2][3][4]

Karriera muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Niet compatibele browser. Facebook. Retrieved on 10 February 2011.
  2. ^ a b Kanaal van lenakatinamusic. YouTube. Retrieved on 10 February 2011.
  3. ^ "t.A.T.u. Album & Song Chart History | Billboard.com". billboard.com. Arkivuar nga origjinali [[[:Stampa:BillboardURLbyName]] origjinali] Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!) më 29 korrik 2011. Marrë më 19 gusht 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Chart Stats - Tatu - All The Things She Said". chartstats.com. Marrë më 19 gusht 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]