Leon Festinger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Leon Festinger
EmriLeon Festinger
Lindja8 maj 1919
VendlindjaNew York City
Vdekja11 shkurt 1989
EraShekulli XX
RajoniPsikologë Amerikan

Leon Festinger (8 maj 191911 shkurt 1989). U lind në New York City.

Duke qënë i interesuar për psikologji ai filloi kolegjin në City College të New York dhe pasi mori diplomën shkoi në Universitetin e shtetit Iowa. Këtu ai mori gradën PH.D., në vitin 1942. Ai dha mësim në një numër universitetesh para se të shkonte në vitin 1955 në Universitetin e Standford.