Les Eyzies

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Les Eyzies ( shqiptimi frëngjisht: [le.z‿ezi] ; Ocitanisht: Las Aisiás ; Shqip: Ajsiasi) është një komunëdepartamentin DordogneNouvelle-AquitaineFrancën jugperëndimore. Ajo u krijua në 1 janar 2019 nga bashkimi i ish-komunave Les Eyzies-de-Tayac-Sireuil (selia), Manaurie dhe Saint-Cirq . [1] Stacioni Les Eyzies ka lidhje hekurudhore me Périgueux dhe Agen.

  1. ^ Arrêté préfectoral 11 October 2018, p. 73 (in frëngjisht)