Letërsia perëndimore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Letërsia perëndimore, e njohur edhe si letërsia evropiane,[1] është letërsia e shkruar në kontekstin e kulturës perëndimoregjuhët e Evropës, dhe është formësuar nga periudhat në të cilat u konceptuan, ku çdo periudhë përmban autorë, poetë dhe pjesë të shquar perëndimorë. letërsi.

Më e mira e letërsisë perëndimore konsiderohet të jetë kanuni perëndimor. Lista e veprave në kanunin perëndimor ndryshon sipas mendimeve të kritikut për kulturën perëndimore dhe rëndësisë relative të karakteristikave të saj përcaktuese. Periudha të ndryshme letrare patën ndikim të madh në letërsinë e vendeve perëndimore dhe evropiane, me lëvizje dhe ndryshime politike që ndikuan në prozën dhe poezinë e periudhës. Shekulli i 16-të është i njohur për krijimin e letërsisë së Rilindjes, ndërsa shekulli i 17-të u ndikua nga format barok dhe jakobiane.[2] Shekulli i 18-të përparoi në një periudhë të njohur si Epoka e Iluminizmit për shumë vende perëndimore. Kjo periudhë e përparimit ushtarak dhe politik ndikoi në stilin e letërsisë së krijuar nga figurat letrare franceze, ruse dhe spanjolle. Shekulli i 19-të njihej si epoka romantike, në të cilën stili i të shkruarit ishte i ndikuar nga çështjet politike të shekullit dhe ndryshonte nga forma e mëparshme klasiciste.[3]

Letërsia perëndimore përfshin vepra të shkruara në shumë gjuhë:

 • Letërsia shqipe
 • Letërsia armene
 • Letërsia amerikane
 • Letërsi argjentinase
 • Letërsia australiane
 • Letërsia austriake
 • Letërsia baske
 • Letërsia bjelloruse
 • Letërsia belge
 • Letërsia boshnjake
 • Letërsia braziliane
 • Letërsia britanike
 • Letërsia bullgare
 • Letërsia kanadeze
 • Letërsia katalanase
 • Letërsia kroate
 • Letërsia kolumbiane
 • Letërsia qipriote
 • Letërsia çeke
 • Letërsia daneze
 • Letërsia holandeze
 • Letërsi angleze
 • Letërsia estoneze
 • Letërsia finlandeze
 • Letërsia franceze
 • Letërsia galike
 • Letërsia gjermane
 • Letërsia greke
  • Letërsia e lashtë greke
 • Letërsia gjeorgjiane
 • Letërsia hungareze
 • Letërsia islandeze
 • Letërsia irlandeze
 • Letërsia italiane
 • Letërsia kashubiane
 • Letërsia latine
 • Letërsia e Amerikës Latine
 • Letërsia letoneze
 • Letërsia lituaneze
 • Letërsia luksemburgase
 • Letërsia maqedonase
 • Letërsia malteze
 • Letërsia meksikane
 • Letërsia moldave
 • Letërsia e Zelandës së Re
 • Letërsia e Irlandës së Veriut
 • Letërsia norvegjeze
 • Letërsia polake
 • Letërsia portugeze
 • Letërsia rumune
 • Letërsia ruse
 • Letërsia skoceze
 • Letërsia serbe
 • Letërsia sllovake
 • Letërsia sllovene
 • Letërsia sorbe
 • Letërsia spanjolle
 • Letërsia suedeze
 • Letërsia zvicerane
 • Letërsia ukrainase
 • Letërsia uellsiane
 • Letërsi jidish

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Western literature". Encyclopædia Britannica. Marrë më 19 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Brownlee, Victoria (2018). Biblical readings and literary writings in early modern England, 1558-1625. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-881248-7. OCLC 1002113576. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Betti, Franco (1997). "Key Aspects of Romantic Poetics in Italian Literature". Italica. 74 (2): 185–200. doi:10.2307/480076. ISSN 0021-3020. JSTOR 480076. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)