Lewis Albanese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lewis Albanese
Skeda:Lewis Albanese.jpg
Medal of Honor recipient
Lindur më(1946-04-27)prill 27, 1946
Cornedo Vicentino - Vicenza, Italy
Vdekur mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Republic of Vietnam
Place of burial
Evergreen-Washelli Memorial Park and Funeral Home, Seattle Washington
Në aleancë me United States of America
Shërbimi/dega United States Army
Vite shërbimi1965 - 1966
Grada Private First Class
Njësia7th Cavalry Regiment, 1st Cavalry Division
Betejat/luftratVietnam War Stampa:DOW
Çmimet Medal of Honor
Purple Heart

Lewis Albanese (27 Prill 1946 - 1 Dhjetor 1966), i lindur Luigi Albanese, ishte një Privat i Klasit të Parë të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara me origjinë italiane, i cili mori pas vdekjes Medaljen e Nderit për veprimet e tij gjatë Luftës së Vietnamit. [1]

I lindur në Itali, Albani emigroi në Shtetet e Bashkuara dhe iu bashkua ushtrisë në vitin 1965. Gjatë një stërvitje në Republikën e Vietnamit, toga e Albanese ishte nën zjarr të fortë nga pozicionet e Vietnamit të Veriut . Më pas, Albanese me bajonetë u fut në një pozicion snajperist të mbyllur, ku vrau 8 snajperë përpara se të plagosej për vdekje.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Louie Albanese (në italisht Luigi) lindi në Cornedo Vicentino - Vicenza, Itali dhe u diplomua në shkollën e mesme Franklin në Seattle, Washington . Ai punoi shkurtimisht për Boeing përpara se të bashkohej me ushtrinë më 26 tetor 1965. [2] Ai mori trajnim bazë me B Co 1st Bn 11th Inf në Fort Carson, Kolorado dhe u dërgua në Vietnam në gusht 1966 si pjesë e Kalorësisë së 7-të të bashkangjitur në Divizionin e Parë të Kalorësisë .

Në dhjetor 1966, ndërsa ishte në patrullë në Republikën e Vietnamit me kompaninë B të Batalionit të 5-të, njësia e tij mori zjarr të fortë nga pozicionet e fshehura të armikut. Gjatë një tentative rrethimi të togës nga forcat vietnameze, Albani fiksoi një bajonetë në armën e tij dhe sulmoi pozicionet e armikut. Me të mbërritur dhe duke heshtur për momentin e zjarrit armik, Albanese zbuloi se hendeku që kishte hedhur ishte një pozicion i ngulitur mirë. Ai vazhdoi 100 metra [1] përmes pozicionit, duke vrarë të paktën tetë snajperë të armikut pavarësisht se i mbaruan municionet, u detyrua të luftonte dorë më dorë dhe u plagos për vdekje.

Veprimet e tij i mundësuan njësisë së tij të përparonte më tej, dhe ai pas vdekjes mori Medaljen e Nderit, e cila iu dorëzua familjes së tij në Pentagon nga Sekretari i Ushtrisë Stanley Rogers Resor më 16 shkurt 1968. Ai është varrosur në Parkun Memorial të Evergreen-Washelli dhe Shtëpinë e Funeralit në Seattle, Uashington. Emri i tij gjendet në Panelin 12E, Rreshti 131 i Memorialit të Luftës së Vietnamit .

Në vitin 2014, në qytetin e tij të lindjes Cornedo Vicentino në Itali emëroi një rrugë për nder të tij.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "MOH record page". Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2010. Marrë më 4 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Anna Ciccotti (6 maj 2013). "Vietnam War Medal of Honor recipient Luigi Albanese recognized by Italian author". Marrë më 4 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Echi di Pianto dall'Indocina Francese by Franco Lovato, edited by SGI Edizioni Torino 2013.  ISBN 978-8890199561 translated in english book Lewis a man, an Hero

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b 1st Cavalry Medic page Arkivuar 2010-12-02 tek Wayback Machine retrieved on March 10, 2007
  2. ^ Service Profile