LibreOffice

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.svg
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Libre Office të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}


Imazh nga faqja e parë e LibreOffice 5.1

LibreOffice është një platformë programesh kompjuterike me burim të lirë dhe të hapur e krijuar nga The Document Foundation. Projekti u çdegëzua nga platforma OpenOffice.org në vitin 2010.

Platforma LibreOffice përbëhet nga programe që ndihmojnë përdoruesit e programeve në fjalë të krijojnë dokumenta, prezantime kreative, diagrame, baza të të dhënave si dhe formulimim e veprimeve dhe llograritjeve matematikore.

Suita është projektuar të jetë në përputhje me programe të tjera të mirënjohura në treg si Microsoft Office, ndonëse disa karakteristika faqosje trajtohen ndryshe ose janë të pasinkronizuara midis dy platformave. LibreOffice është përkthyer në mbi 30 gjuhë dhe për sistemeve operative si Microsoft Windows, Mac OS dhe GNU/Linux.

Eshtë për tu theksuar fakti që nga muaji janar i vitit 2011 (prezantimi i parë i qëndrueshem i platformës) dhe tetorit 2011 LibreOffice është shkarkuar afërsisht 7.5 milionë herë.

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

www.libreoffice.org

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]