Lidhja Qytetare Shqiptaro-Amerikane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Lidhja Qytetare Shqiptaro-Amerikane (anglisht: Albanian American Civic League, shk. AACL) është një organizatë lobiste shqiptaro-amerikane me seli në kryeqytetin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Uashington, që përfaqëson çështjet me interes për popullin shqiptar. Kjo lidhje është themeluar nga ish-anëtari i kongresit amerikan Joseph DioGuardi dhe një bord i shqiptaro-amerikanëve në vitin 1989. Që atëherë, ka lobuar në mënyrë aktive dhe efektive në kongresin amerikan për të ndikuar politikën e jashtme të Shteteve të Bashkuara në Ballkan, duke përfshirë dhe pavarësimin e Kosovës.[1]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Albanian American Civic League". AACL. Marrë më 25 March 2013. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]