Liga e Volejbollit e Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Liga e Volejbollit e Shqipërisë është një kompeticion që konsiston në pjesëmarrjen e klubeve profesioniste të volejbollit për meshkuj në Shqipëri dhe është evenimenti më i rëndësishëm në këtë disiplinë. U themelua në vitin 1946 nga FSHV. Kupa e volejbollit e Shqipërisë është evenimenti i dytë për nga rëndësia.

Ekipi me më shumë trofe është KS Dinamo, që e kanë fituar këtë ligë për numrin rekord 25 herë.[1]

Liga konsiston në 12 ekipe profesioniste në Shqipëri dhe është një nga ligat më të vjetra në Ballkan, themeluar që në vitin 1946. Ky sport u rrit me shpejtësi në Shqipëri dhe rreth viteve 70' pothuaj cdo qytet kishte sallën apo fushën e volejbollit të vet. Pas rënies së komunizmit shumë klube u tkurrën pasi shumë lojtarë u larguan nga Shqipëria për të luajtur në vende të tjera. Pjesëmarrja e fansave gjithashtu u reduktua ndjeshëm dhe popullariteti i këtij sporti u ul në shifra shqetësuese. Gjithsesi, pas vitit 1993 pati njëfarë përmirësimi në këtë drejtim sepse shumë qytete ri-krijuan dhe stabilizuan ekipet e tyre. Sot në Shqipëri ekzistojnë 12 ekipe profesioniste sikurse dhe një sasi e madhe ekipesh amatore, të gatshme për të hyrë në ligat profesioniste.

Evenimenti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e Ligës së Volejbollit Shqiptar grupohen në 2 divizione: Liga e Parë (ose Liga A) dhe Liga e Dytë (ose Liga B). Secili divizion ka 9 ekipe të cilave u duhet të luajnë 2 herë me njëra tjetrën në dy faza të ndryshme gjatë sezonit të rregullt. Në cdo fazë, një ekip luan ndaj secilit kundërshtar 2 herë, një herë në fushën e tij dhe një herë në fushë kundërshtare. Kjo përbën një numër prej 16 ndeshjesh në sezonin e rregullt.

Pasi sezoni i rregullt përfundon, 4 ekipet më të mira kualifikohen për fazën finale ku ekipi i parë ndeshet me ekipin e 4të, ndërsa ekipi i dytë ndeshet me ekipin e tretë. Nga këto përplasje kualifikohet ekipi që fiton 2 ndeshjet e para, ndërkohë që ndeshjet luhen brenda dhe jashtë, derisa të arrihen 2 fitore. Ekipet që fitojnë këto përplasje kualifikohen për në finalet që luhen nëpër fushat respektive, ndeshjet luhen brenda dhe jashtë në varësi të shortit. Ekipi që arrin 3 fitore i pari shpallet kampion.

Fitoret vlejnë 2 pikë dhe humbjet 1 pikë. Në fund të sezonit, 2 ekipet që zënë vendet 5-6 humbasin fazën finale. Ekipi që zë vendin e 6të kalon në Ligën B, ndërsa ekipi që zë vendin e 5të luan kundër ekipit që renditet i dyti në Ligën B dhe fituesi ka të drejtën që të luajë në Ligën A.

Fituesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë janë fituesit ndër vite të Ligës:

Sezoni Kampionët
1946 Teuta
1947 17 Nëntori
1948 17 Nëntori
1949 17 Nëntori
1950 Partizani Tirana
1951 Teuta
1952 Partizani Tirana
1953 Partizani Tirana
1954 Partizani Tirana
1955 Partizani Tirana
1956 KS Dinamo
1957 Spartaku Tiranë/17 Nëntori
1958 Partizani Tirana
1959 Partizani Tirana
1960 Partizani Tirana
1961 Partizani Tirana
1962 Partizani Tirana (*)
1963 Teuta
1964 KS Dinamo
1965 KS Dinamo
1966 KS Dinamo
1967 KS Dinamo
1969 KS Dinamo
1970 KS Dinamo
1971 KS Dinamo
1972 KS Dinamo
1973 Partizani Tirana
1974 KS Dinamo (*)
1975 KS Dinamo
1976 Partizani Tirana
1977 KS Dinamo
1978 KS Dinamo
1979 KS Dinamo
1980 KS Dinamo
1981 Partizani Tirana
1982 KS Dinamo
1983 KS Dinamo
1984 KS Dinamo
1985 KS Dinamo
1986 KS Dinamo (**)
1987 17 Nëntori
1988 17 Nëntori
1989 KS Dinamo
1990 KS Dinamo
1991 KS Dinamo
1992 Tirana
1993 Tirana
1994 Tirana
1995 Studenti Tiranë
1996 Olimpik
1997 Erzeni Shijak
1998 Erzeni Shijak
1999 Erzeni Shijak
2000 Studenti Tiranë
2001 Teuta
2002 Studenti Tiranë
2003 Studenti Tiranë
2004 Studenti Tiranë
2005 Studenti Tiranë
2006 KS Dinamo
2007 Studenti Tiranë
2008 Studenti Tiranë
2009 Studenti Tiranë
2010 Studenti Tiranë (*)
2011 Teuta
2012 Studenti Tiranë
2013 Studenti Tiranë
2014 Studenti Tiranë
2015 Studenti Tiranë
2016 Studenti Tiranë
2017 Vllaznia
2018 Erzeni Shijak
2019 Partizani Tirana
2020 anuluar
2021 Partizani Tirana


Renditja Trofeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KS Dinamo 25 herë

Studenti Tiranë 15 herë

Partizani Tirana 15 herë

KV Tirana 9 herë

Teuta 5 herë

Erzeni Shijak 4 herë

Vllaznia 1 herë

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]