Limi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Lumi Lim

Limi është një lum i trojeve shqiptare që kalon nëpër Sanxhakun e Pazarit të Ri. Lumi Lim është lum malor i cili rrjedh nga Liqeni i Plavës. Emrin e ka marrë nga fjala shqipe "lum".[1]

Mouth of Lim

Rrjedh nëpër Plavë, Berane dhe Bjello Pole në Mal të Zi. Pastaj hun në Shqipëri. Pastaj hyn në territorin e Serbisë nëpër Prijepole dhe Priboj, futet në territorin e Bosnjës dhe Hercegovinës dhe në afërsi të vendbanimit Megjegje të Vishegradit derdhet në lumin Drina.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Dr. Ejup Mushoviq: Novi Pazar i okolina, faqe 90.