Lindsey Morgan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lindsey Morgan
Lindsey Morgan by Gage Skidmore 2.jpg
Morgan në WonderCon 2018
Lindi më 27 shkurt 1990
Vendlindja Houston, Texas, SHBA
Arsimimi Universiteti iTeksasit në Austin
Profesioni Aktore
Vitet aktiv 2010–sot

Lindsey Marie Morgan (lindur më 27 shkurt 1990) është një aktore amerikane. Ajo është e njohur më së shumti për luajtjen e rolit të mekanikes Raven Reyes në serialin dramë fantastiko-shkencore nga programi The CW, The 100 (2014–2020).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindsey Marie Morgan lindi më 27 shkurt 1990, në Hjuston, Teksas, nga Kelly Morgan dhe Alice Burciaga. Ajo është gjysmëmeksikane dhe gjysmëirlandeze.[1] Ajo ka një vëlla më të madh, një gjysmëmotër dhe pesë vëllezër e motra nga njerka.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2010–2013: Fillimet dhe General Hospital[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Morgan filloi karrierën e saj në kolegj në Universitetin e Teksasit në Austin, pastaj u nis për në Los Anxheles për të ndjekur ëndrrën e saj të aktrimit. Brenda vitit të parë të kolegjit, Morgan qëndroi e zënë duke rezervuar vazhdimisht reklama dhe duke printuar reklama. Ajo u hodh si ekstra në serialin e vlerësuar kritikisht Friday Night Lights. Morgan vendosi të transferohej në Los Angeles për të vazhduar punën e saj si aktore. Roli i saj i parë i vërtetë ishte në filmin Detention (2011) me protagonist Josh Hutcherson ku ajo luajti një nxitëse mesatare të quajtur Alexis. Në 2011, ajo mori rolin kryesor në filmin MTV DisCONNECTED (2011) si e fiksuara nga mediat sociale, Maria. "DISconnected" ishte pjesë e fushatës së MTV "A Thin Line". Filmi dhe fushata janë zhvilluar në mënyrë që të fuqizojnë të rinjtë të identifikojnë, t'i përgjigjen dhe të ndalojnë përhapjen e abuzimit dixhital në jetën e tyre.

Në vitin 2013, Morgan kishte një rol mbështetës në filmin indie Chastity Bites (2013). 

2014–2020: The 100 dhe suksesi i mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Morgan (22 vjeçe) në Iifa Awards 2012

Më 20 gusht 2013, u njoftua se Morgan mori një rol ndihmës në serialin dramë fantastiko-shkencore nga programi The CW, The 100, i cili përfundoi pas shtatë sezonesh.[3] Për sezonin e 2-të, Morgan kaloi në rol kryesor.[4]

Morgan e përshkruan personazhin e saj:

"Raven është një badass totale. Ajo është një vajzë e një djali që është brilante sepse është gjithashtu një mrekulli kur bëhet fjalë për inxhinieri mekanike. Ajo është inxhinierja më e re mekanike që ka pasur stacioni hapësinor në 52 vjet dhe i pëlqen të bëhet pis dhe të jetëme të. Ajo është feisty, është e butë, është e fortë; ajo është një vajzë vërtet e lezetshme. Ajo patjetër që mund ta mbajë veten e saj."[5]

Në vitin 2015, Morgan filmoi rolin e saj të parë kryesor të filmit duke luajtur si Ariana në filmin televiziv Casa Vita së bashku me yllin e Baby Daddy nga ABC Family Jean-Luc Bilodeau. Ariana është një kuzhiniere meksikano-amerikane që ëndërron të hapë restorantin e saj të kuzhinës së shkrirë për shumë frikë të babait të saj. Ariana punon në restorantin e babait të saj, Casa Vita, ku takohet me Early Lindstrom.[6]

Më 18 prill 2016, Morgan fitoi një rol kryesor në thrillerin e pavarur Lasso, së bashku me Andrew Jacobs, Sean Patrick Flanery. Karakteri i Morgan mban një faj të madh për mosmbajtjen e të moshuarve të sigurt dhe merr përsipër detyrën e sigurimit të tyre gjatë gjithë filmit.[7]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2011 Detention Alexis Spencer
2011 DisCONNECTED Maria
2013 Chastity Bites Noemi
2014 ETXR Florence
2017 Beyond Skyline Cpt. Rose
2018 Lasso Kit
2018 Summertime Debbie Espinoza
2019 Inside Game Stephanie
2020 Skylin3s Cpt. Rose

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2011 B-Sides N/A Episode: "She's Too Good for Everyone"
2011 Supah Ninjas Chantelle Episode: "The Magnificent"
2011 A Thin Line Maria Television film
2012 How I Met Your Mother Lauren Episode: "The Drunk Train"
2012 Happy Endings Tracy Episode: "Big White Lies"
2012–2013 General Hospital Kristina Davis Main role; 67 episodes
2013 Destroy the Alpha Gammas Lauren 7 episodes
2013 Franklin & Bash Jennifer Episode: "Shoot to Thrill"
2013 The Flip Side N/A Episodes: "Resolutions", "Clubbing"
2013 Shark Bites Sorority Girl 3 Episode: "Episode #1.0"
2014–2020 The 100 Raven Reyes Main role; 97 episodes

Also directed episode: "The Queen's Gambit"
2016 Casa Vita Ariana Television film
2016 The Night Shift Kryztal Episode: "The Way Back"
2021 Walker Micki Main role[8]

Videot muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Artisti Shënime
2011 "Boyfriend" Big Time Rush

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Puna Rezultati Ref
2013 Daytime Emmy Award Outstanding Younger Actress in a Drama Series General Hospital Kandidat/e [9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rodriguez, Priscilla (May 14, 2014). "EXCLUSIVE: Lindsey Morgan Talks The CW's 'The 100' & Her Mexican-Irish Roots". Latina.
  2. ^ Rapp, Ilana (June 24, 2014). "Actress Lindsey Morgan - From General Hospital to The 100". HuffPost.
  3. ^ "'General Hospital' Alum Lands Fierce Role on CW's 'The 100' (Exclusive)". The Hollywood Reporter (në anglisht). 23 gusht 2013. Marrë më gusht 29, 2015.
  4. ^ Barbieri, Alyssa (25 korrik 2014). "'The 100' Season 2: Lindsey Morgan and Ricky Whittle promoted to series regulars" (në anglisht). Fangirlish. Arkivuar nga origjinali origjinali më shkurt 22, 2018. Marrë më shkurt 21, 2018.
  5. ^ "An interview with Lindsey Morgan for Season 2 of The 100" (në anglisht). Channel 4. 5 dhjetor 2014. Marrë më gusht 29, 2015.
  6. ^ https://www.thewrap.com/the-100s-lindsey-morgan-lands-lead-in-tv-movie-casa-vita-exclusive/
  7. ^ "'The 100' Star Lindsey Morgan Lands Lead in Thriller 'Lasso' (EXCLUSIVE)". Variety (në anglisht). 18 prill 2016. Marrë më prill 22, 2016.
  8. ^ Otterson, Joe (5 shkurt 2020). "'The 100' Star Lindsey Morgan Joins Jared Padalecki in CW's 'Walker' (EXCLUSIVE)". Variety (në anglisht). Marrë më mars 3, 2020.
  9. ^ "The 40th Annual Daytime Entertainment Emmy Award Nominations". National Academy of Television Arts and Sciences (në anglisht). 1 maj 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më qershor 28, 2013. Marrë më maj 17, 2013.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]