Liqeni Maggiore

Coordinates: 46°11′N 8°50′E / 46.183°N 8.833°E / 46.183; 8.833
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liqeni Maggiore
View of Lake Maggiore towards the Alps and Monte Rosa from above Laveno
VendiLombardi dhe Piemont, Itali
Ticino, Zvicër
Koordinatat46°11′N 8°50′E / 46.183°N 8.833°E / 46.183; 8.833
Hyrje kryesoreTicino, Maggia, Toce, Tresa
Dalje kryesoreTicino
PellguStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Shtetet e pellgutItali, Zvicër
Gjatësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Gjërësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
SipërfaqjaStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Thellësia mesatareStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Thellësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Vëllimi i ujitStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Koha e qëndrimit4 vite
Lartësia e sipërfaqesStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
IshujBrissago Islands, Borromean Islands

Liqeni Maggiore (italisht: Lago Maggiore; që do të thotë "Liqeni më i madh") ose Lago Verbano(Latin: Lacus Verbanus) është një liqen i madh i vendosur në jug të Alpeve. Ai është liqeni dytë më i madh në Itali dhe liqeni më i madhi në Zvicrën jugore. Liqeni dhe bregliqeni i tij janë ndarë në mes të rajoneve italiane e Piemonte dhe Lombardia dhe kantonit zviceran të Ticino.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka gjatësi prej 64.37 km (34¾ naut. mi) dhe gjerësi prej 10 km, me një sipërfaqe prej 212.5 km², dhe me lartësi mbidetare 193 m. Thellësia mesatare është 177.4 m, ndërsa pika e thellësisë maksimale është 372 m, dhe ka vëllim të përgjithshëm prej 37 km³ uji.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Moti i liqenit Maggiore në përgjithësi është i butë. Ai është e njohur për klimën e tij mesdhetare - ku bimët sub-tropikale mund të rritet. Gjatë dimrit, liqeni ndihmon për të mbajtur një temperaturë më të lartë në rajonin përreth (pasi uji lëshon energjinë e nxehtësisë më ngadalë se ajrit).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Liqeni Maggiore – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale