Liqeni Tourouvre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Liqeni Tourouvre
Vendi Mauricie, Quebec
Koordinatat 47°45′50″V 72°54′00″P / 47.764°V 72.900°P / 47.764; -72.900Koordinatat: 47°45′50″V 72°54′00″P / 47.764°V 72.900°P / 47.764; -72.900
Lloji Liqen artificial
Hyrje kryesore Lumi Saint-Maurice, Lumi Trenche
Dalje kryesore Lumi Saint-Maurice
Shtetet e pellgut Kanadë
Gjatësia maks. 8.4 km
Gjërësia maks. 4 km

Liqeni Tourouvre (Anglisht: Lake Tourouvre) është një liqen artificialQuebec, Kanadë. Gjendet tërësisht në zonat pyjore dhe malore, ky liqen zë 1,448 ha[1] dhe është ideal për aktivitete turistike duke përfshirë shëtitje me varkë, peshkim, gjueti, dhe argëtimet e tjera të ngjashme pranë bregut të liqenit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "center water expertise of Quebec - Ministry of sustainable Development, Environment, Wildlife and Parks - Dam Trenche". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]