Jump to content

Liqeni i Drelajve

Coordinates: 42°40′03″N 20°05′57″E / 42.6674°N 20.0992°E / 42.6674; 20.0992
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liqeni i Drelajve
(Liqenati i Vogël)
Liqeni i Drelajve is located in Earth
Liqeni i Drelajve
Liqeni i Drelajve (Earth)
VendiBjeshkët e Nemuna
Koordinatat42°40′03″N 20°05′57″E / 42.6674°N 20.0992°E / 42.6674; 20.0992
Shtetet e pellgutKosova Kosova
Lartësia e sipërfaqesStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
VendbanimetBjeshkët e Nemuna

Liqeni i Drelajve (shqip: Liqeni i Drelajve; serbisht: Dreljsko jezero) i njohur ndryshe edhe si Liqenati i Vogël, është një liqe malor i cili ndodhet në zonën kufitare të malore të Bjeshkëve të Nemuna (Prokletije), në Kosovë jo larg kufirit me Malin e Zi. Ky liqe i vogël shtrihet në një lartësi mbidetare prej 1811 metrash. Jo larg prej Liqenit të Drelajve, në Veri-Perëndim, ndodhet edhe liqeni turistik Liqenat i njohur ndryshe edhe si Liqeni i Kuqishtës.[1] [2] [3]

  1. ^ Endrit Shima etj.: Peaks of the Balkans. Cross border hiking Albania-Kosovo-Montenegro. 1:60.000. Huber Kartographie, München, ISBN 978-3-943752-16-8.
  2. ^ Dreljsko Jezero -Liqeni i Drelajve (Geographical names), 30.08.2017.
  3. ^ "Liqeni i Kuqishtës dhe Liqeni i Drelajve, Klubi Alpin Prishtina". Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2018. Marrë më 30 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)