Liqeni i Gjeravicës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Liqeni i Gjeravicës
GjeravicaLakeKosovoFatos Katallozi.JPG
Liqeni i Gjeravicës is located in Kosova
Liqeni i Gjeravicës
Liqeni i Gjeravicës
Vendi Gjeravica
Koordinatat 42°31′51″V 20°08′06″L / 42.5308°V 20.1351°L / 42.5308; 20.1351Koordinatat: 42°31′51″V 20°08′06″L / 42.5308°V 20.1351°L / 42.5308; 20.1351
Burime lumi Ereniku
Shtetet e pellgut Kosova Kosova
Gjatësia maks. 240 m (787 ft)
Gjërësia maks. 120 m (394 ft)
Sipërfaqja 0.02 km2 (0.0077 sq mi)
Thellësia maks. 3.8 m (12 ft)

Liqeni i Geravicës (shqip: Liqeni i Gjeravicës; serbisht: "Језеро Ђеравица") është një liqe malor në Kosovë i cili ndodhet në Majën e Gjeravicës. Liqeni është rreth 2,200 metra (7,218 ft) mbi nivelin e detit. Ai është formuar si një dhëmb dhe është burim i lumit të Erenikut lumit që rrjedh poshtë në Rrafshin e Dukagjinit, rajon i Kosovës perëndimore. Gjatësia maksimale e këtij liqeni është 240 metra (787 ft) dhe gjerësia është 120 metra (394 ft). Liqeni është i njohur më shumë për salamandrat e tij të cilat ushqehen me insektet të cilat fluturojnë në ajër mbi sipërfaqen e ujit të liqenit. Liqeni ka një thellësi maksimale prej 3.8 metra (12 ft) si dhe një sipërfaqe prej rreth 2 hektarësh. Liqeni përmban shumë peshk. [1] [2] [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Liqeni i Gjeravicës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Liqeni i Gjeravices (KosovaTourism)". Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 shkurt 2018. Marrë më 30 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Đeravica Lake - Језеро Ђеравица - Liqeni i Gjeravicës (mapio.net)
  3. ^ Marković, Jovan Đ. (1990). Enciklopedijski geografski leksikon Jugoslavije. Sarajevo: Svjetlost. ISBN 978-86-01-02651-3.