Salamandra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Salamandra (tritoni pikalosh) (Salamandra salamandra) banon në pyjet gjethngërënse në viset bregore pranë ujërave. Është shtazë e ngathtë dhe e ngadalshme, aktive gjatë natës-kur edhe del për në kërkim të ushqimit. Në kohën me shi mund ta shohim edhe gjatë ditës. Shumicën e kohës e kalon i fshehur në vendet të cilat i ofrojnë strehim dhe sasi të mjaftueshme te lagështisë. Tritonët jetojnë vetëm, por gjumin e bëjnë në grupe. Ushqehen me larva, kërminj etj. Mbarësohen gjatë pranverës. Tritonët janë te ndjeshëm në ndotjen dhe shkatërrimin e vendbanimeve.

Picërrak zjarrit (Salamandra salamandra) është ndoshta më i njohur llojeve picërrak në Evropë. Është zi me pika të verdhë apo të rëna në një shkallë të ndryshme, disa mostrave mund të jetë pothuajse krejtësisht e zezë, ndërsa të tjerët e verdhë është dominues. Hije të kuqe dhe ngjyrë e nganjëherë mund të duket, ose zëvendësuar ose përzierja me të verdhë në bazë të subspecies. Zjarri Salamanders mund të ketë një jetëgjatësi shumë të gjatë. Një picërrak jetoi për më shumë se 50 vjet në Muzeun Koenig, një gjerman muze natyror histori.

Habitat, dietë, dhe të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zjarri Salamanders jetojnë në pyje në pjesët kodrinore të Evropës jugore dhe qendrore. Ata preferojnë pyje gjetherënës, si ata si për të fshehur në lë rënë, por edhe në mbathje myshk druri. Ata duhet të pastër brooks të vogla në habitatin e tyre për zhvillimin e larvat. Nëse mbi tokë ose në ujë, salamanders zjarri janë që s'bie në sy. Ata shpenzojnë shumë për kohën e tyre të fshehur nën gurë, dru apo objekte të tjera.

Zjarri Salamanders janë aktive në mbrëmje dhe natën, por në ditët me shi ata janë aktive në ditën si. Dietë e tyre përbëhet nga e insekteve të ndryshme, merimangat, earthworms dhe slugs, por ata herë pas here edhe hani vertebrates vogla si newts dhe bretkosat rinj. Pre e vogla do të kapet brenda sërë dhëmbëve vomerine ose nga gjysma e prapmë të gjuhës, e cila aderon pre. Picërrak zjarri mund të rritet në rreth 8 inç.

Është e mundur që emri i llojeve buron nga tregime të vjetra të këtyre amfibet : salamanders fsheh brenda vrima dhe crevasses në dru me lagështirë dhe mbathje pemë. Kur njerëzit të shkurtuar dru për të përdorur për ngrohje, salamanders shpesh mbetën të fshehura brenda. Kur një zjarr u ndez, ngrohjes detyruar kafshët të lënë dru dhe zvarritje të sigurisë, për shkak të kësaj ata duken sikur janë "brenda zvarritje nga flakët".A jo se pasna dit valla.

Riprodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meshkujt dhe femrat duken shumë të ngjashme me përjashtim gjatë sezonit të kultivimit, kur dallimi më i spikatur është një gjëndër ënjtur rreth meshkuj e çarë e xhaketës. Kjo gjëndër prodhon spermatophore, e cila përmban një pako spermës në majë të saj. Rrotull ndodh në tokë. Pas mashkull bëhet i vetëdijshëm për një shoku të mundshme, ai ballafaqohet saj dhe bllokon rrugën e saj. Mashkull rubs e saj me mjekër e tij për të shprehur interesin e tij në mating, atëherë crawls poshtë saj dhe gjymtyrët e saj graps me para e tij në amplexus. Ai depozitat e një spermatophore në tokë, pastaj përpjekjet për të ulur kloakë femër është në kontakt me të. Nëse i suksesshëm, femra tërheq paketes spermës në dhe vezët e saj janë të pllenohet nga brenda. Vezë zhvillohen nga brenda dhe depozitat femra larvat në një organ të ujit ashtu siç kurdisje. Në disa subspecies larvat të vazhdojnë të zhvillohen brenda femër derisa ajo lind metamorphs formuar plotësisht. Mbarështimi nuk është vërejtur në salamanders zjarr neotenic.

toksicitetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Struktura Samandarin.

Salamanders mund të mbrojnë veten e tyre në mënyrë aktive një herë ata janë të kapur nga një grabitqar. Përveç postures antipredator të ndryshme, salamandra S. rriturit janë në gjendje të rëndë helmuese nxjerr sekretin e lëkurës, p.sh. Samandarin neurotoxic Alkaloid. Kjo Alkaloid shkakton konvulsione të fortë të muskujve dhe hipertensionit kombinuar me hyperventilation në të gjitha vertebrates. Gjëndra helm picërrak zjarrit janë të përqendruara në zona të caktuara të trupit, veçanërisht rreth kokën dhe sipërfaqe të lëkurës dorsal. Pjesë të ngjyrë të lëkurës së kafshëve zakonisht përkojnë me këto gjëndra. Shumica e këtyre sekrecionet mund të jenë të efektshme kundër infeksioneve bakteriale dhe fungale të epidermë, por disa sekrecione mund gjithashtu të jetë i rrezikshëm për jetën e njeriut. Picërrak zjarrit besohet edhe për t'u përdorur në brendi slloven "picërrak", e cila jep imbiber e tij një përvojë psychedelic. [1]

Shpërndarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpërndarja në Evropë

Zjarri Salamanders gjenden në shumicën e Evropës jugore dhe qendrore. Ata më së shpeshti gjenden në lartësi midis 400 dhe 1000 m, vetëm rrallë e më poshtë (në pjesën veriore të Gjermanisë sporadike deri në 25 m). Por, më e Ballkanit ose në Spanjë ata gjenden zakonisht në lartësi më të mëdha si.

Nominae Herpetofaunae Europaeae :

Salamandra salamandra (Linnaeus, 1758)

 • Angli - picërrak zjarrit, i larmë picërrak
 • Francë - komunës Salamandre
 • Spanjë - común Salamandra
 • Gjermani - Feuersalamander
 • Portugali - Salamandra-de-fogo, comum Salamandra, Salamandra-de-pintas-amarelas
 • Itali - pezzata Salamandra
 • Hollandë - Vuursalamander
 • Norvegji - Ildsalamander
 • Slloveni - Navadni močerad
 • Kroaci - daždevnjak Pjegavi
 • Serbia - daždevnjak Šareni
 • Greqi - Σαλαμάνδρα, σαλαμάνδρα της φωτιάς
 • Hungari - szalamandra Foltos
 • Poloni - plamista Salamandra
 • Rumani - comuna Salamandra
 • Liban - picërrak zjarrit, i njollosur picërrak (Lartësia: 1800m)
 • Izrael - סלמנדרה כתומה
 • Republika Çeke - Mlok skvrnitý
 • Turqi - Lekeli Semender
 • Corsica - picërrak i ndotur në Castellu de Cucuruzzu

Subspecies[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Subspecies Disa picërrak zjarrit janë të njohur. Shumica e dukshëm janë fastuosa subspecies dhe bernadezi, të cilat janë vetëm subspecies gjallëpjellës - të tjerët janë ovoviviparous. Picërrak zjarrit (racës me ngjyrë portokalli)

 • S. s. alfredschmidti
 • S. s. almanzoris - Zjarri i ndotur picërrak
 • S. s. bejarae (ose hispanica)
 • S. s. bernardezi
 • S. s. beschkovi
 • S. s. crespoi
 • S. s. fastuosa (ose bonalli) - Yellow shirita zjarrit picërrak
 • S. s. gallaica - Portugeze zjarrit picërrak
 • S. s. gigliolii
 • S. s. infraimmaculata
 • S. s. longirostris - Los Barrios zjarrit picërrak
 • S. s. morenica
 • S. s. salamandra
 • S. s. semenovi
 • S. s. terrestris - ndalohet të hyjë në zjarr picërrak
 • S. s. werneri

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Search Wikipedia Wikipedia ka media në lidhje me: salamandra Salamandra


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]