Jump to content

Liqeni i Shutmanit

Coordinates: 41°55′05″N 20°43′52″E / 41.918054°N 20.731223°E / 41.918054; 20.731223
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liqeni i Shutmanit
Liqeni i Shutmanit is located in Earth
Liqeni i Shutmanit
Liqeni i Shutmanit (Earth)
VendiSharri (Kosovë), Bjeshkët e Sharrit
Koordinatat41°55′05″N 20°43′52″E / 41.918054°N 20.731223°E / 41.918054; 20.731223
Shtetet e pellgutKosova Kosova
Gjatësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Gjërësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
SipërfaqjaStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Lartësia e sipërfaqesStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert

Liqeni Shutmanit (shqip: Liqeni i Shutmanit; serbisht: Шутманско језеро, Šutmansko jezero) është njëri prej liqeneve më të mëdha malore në Malet e SharritKosovë. Ai ndodhet në pjesën jugore të Kosovës, në komunën e Sharrit (Dragash). Shtrihet në një lartësi prej 2,070 metres (6,791 ft) mbi nivelin e detit. Liqeni ka një gjatësi maksimale prej 160 metres (525 ft) dhe një gjerësi maksimale prej 100 metres (328 ft). [1] [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Liqeni i Shutmanit (hikingnjeri.net)". Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2020. Marrë më 30 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Marković, Jovan Đ. (1990). Enciklopedijski geografski leksikon Jugoslavije. Sarajevo: Svjetlost. ISBN 978-86-01-02651-3.