Liqeni i Vasilevës

Coordinates: 42°37′47″N 20°58′26″E / 42.629710°N 20.973755°E / 42.629710; 20.973755
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liqeni i Vasilevës
Liqeni i Vasilevës is located in Earth
Liqeni i Vasilevës
Liqeni i Vasilevës (Earth)
VendiVasileva (Drenas)
Koordinatat42°37′47″N 20°58′26″E / 42.629710°N 20.973755°E / 42.629710; 20.973755
Shtetet e pellgutKosova Kosova
Gjatësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Gjërësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
SipërfaqjaStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Thellësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
VendbanimetVasileva (Drenas)

Liqeni i Vasilevës ndodhët në mes të Komunës së Drenasit dhe asaj të Fushë Kosovës.

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky liqen ka një sipërfaqe prej rreth 0.2 kilometrash katror ( rreth 20 ha) si dhe me një thellësi prej rreth 20 metrash. Po ashtu ky liqen është i pasur me florë dhe faunë si dhe shumë i përshtatshëm për peshkim. Me kalimin e kohës në liqe është krijuar edhe një ishull i vogël i cili shfrytëzohet nga peshkatarët. Përreth Liqenit të Vasilevës ndodhen edhe disa liqene tjera të vogla por atraktive. [1] [2] [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Liqeni i Vasilevës (Foto) Arkivuar 13 gusht 2015 tek Wayback Machine, 29.08.2017
  2. ^ Komuna e Drenasit:Problemet kryesore dhe trendët buxhetor, Instituti për Studime të Avancuara GAP (Raport), fq. 4.
  3. ^ Hiking-Ecje Liqeni i Vasileves[lidhje e vdekur]