Liqeni i Vogël i Jazhincës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Liqeni i Vogël i Jazhincës (shqip: Liqeni i vogël i Jazhincës; serbisht: "Мало Јажиначко језеро", Malo Jažinačko jezero) është një liqen i vogël në Malet e Sharrit në Kosovë. Liqeni i Vogël Jazhincës është 2,200 metra (7,218 ft) mbi nivelin e detit dhe ka një gjatësi maksimale prej 50 metra (164 ft) dhe një gjerësi maksimale prej 30 metra (98 ft). Liqeni është i rrethuar me shkëmbinj të mëdhenjë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]