Lirim Biçaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lirim Biçaku është piktor shqiptar i lindur në Elbasan 1943 dhe jeton e krijon në Tiranë Shqipëri. Lirimi pasi vuajti gjatë internimin si pinjoll i familjes së njohur shqiptare të Biçakçinjve nga Aqif Pashë Elbasani (Biçakçiu) pas viteve '90 vijoi të krijoi në pikturë si autodidakt me një stil krejt të veçantë. Pas ekspozitave të ndryshme dhe asaj në Muzeu Historik Kombëtar punët e tij vlerësohen nga studjuesit e artit si tërheqëse dhe të pëlqyeshme nga i gjithë publiku.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]