Lis Shoshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lis Shoshi Basketball.png
Basketbollist

Biografia
Emri Lis Shoshi
Ditëlindja 29 qershor 1994
Shteti Flag of Kosovo.svg Pejë,Kosovë
Shtatlartësia 211 cm
Pesha 102 kg
Të dhëna mbi profesionin
Disiplina Basketboll
Roli Sulmues
U tërhoq 1999
Skuadrat
2013-2015 Howard CC Dragons
2015-2017 Little Rock Trojans
2017- Doxa Lefkadas
Kombëtarja
2017- Kosovë

Lis Shoshi (Pejë, 29 qershor 1994) është basketbollist i Kombëtares kosovare të basketbollit, i diplomuar në University of Arkansas at Little Rock (UALR), drejtimi financa.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karrierën profesionale të basketbollit e filloi me ekipin e basketbollit në Howard College ku luajti gjatë sezoneve 2013/2014 dhe 2014/2015. Gjatë këtyre dy sezoneve dha kontribut të madh në suksesin e ekipit duke arritur rekord me 24 fitore dhe 8 humbjeve [1]

Më pas iu bashkëngjit ekipit për të rinj tek UALR në sezonin 20015/2016 në të cilin sezon u paraqit në 35 ndeshje, duke realizuar një mesatare: 7.1 pikë, 5.3 rrëmbime dhe 1.1 bllokime për ndeshje[1]

Në sezonin 2016/2017 u paraqit si i rritur po në të njëjtin ekip, UALR, dhe u paraqit në 27 ndeshje nga të cilat 22 i filloi. Gjatë këtij sezoni arriti një mesatare prej 8.9 pikësh, 6.4 rrëmbimesh dhe 1.5 bllokime për ndeshje. Arriti dy dhjetëshe në njëmbëdhjetë ndeshje. Madje arriti që brenda një ndeshjeje të vetme të realizojë 16 vjedhje. Kundër St. Bonaventure arriti të shënojë 16 pikë brenda një ndeshjeje.

Sipas A1basket.grDoxa Lefkadas sign Lis Shoshi më 4 gusht, 2017, Shoshi ka nënshkruar kontratë me skuadrën greke të basketbollit, Doxa Lefkadas.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për kombëtaren kosovare debutoi më 2 gusht, 2017 në ndeshjen kundër kombëtares së Maqedonisë. Shoshi u paraqit për 9 minuta duke realizuar 4 pikë me dy nga tri gjuajtje për dy pikë. Këtë ndeshje Kosova e përmbylli me fitore 72:68 [2].

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Skuadra Ndeshje Filloi Minuta Rrëmbime Pikë
2013-2014 Howard CC Dragons
2014-2015 Howard CC Dragons
2015-2016 Little Rock Trojans 35 34 791 187 250
2016-2017 Little Rock Trojans 27 22 666 173 240
2017-2018 Doxa Lefkadas
Gjithësej 62 56 1457 360 490

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Ndeshje Minuta Rrëmbime Bllokime Ndëshkime Pikë
2017 4 66 25 6 6 25
Gjithësej 4 66 25 6 6 25

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]