Lisi Wiedźmin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elm "Wiedźmin", 2011

Wiedźmin (i njohur edhe si Mieszko) është një pemë elmësh e bardhë në Evropë (Ulmus laevis), një nga elmët më të mëdhenj në Evropë. Ndodhet në Komorów, Lubusz Voivodeship, Poloni.[1]

Ky elm ka një bagazh të shkurtër, të gjerë dhe me vrimë të madhe afër bazës. Perimetri i tij matet në 1,3 lartësia m (CBH) ishte 930 cm (në vitin 2011).

Lartësia e pemës ishte 19 m. Wiedźmin ishte dukshëm më i gjatë (rreth 35,5 m). Fatkeqësisht, një pjesë e kurorës u shemb në vitin 2004, kur stuhia e ashpër i sulmoi ato troje.[2]

Mosha e pemës, sipas metodave dendrokronologjike, është mbi 460 vjet (në vitin 2016).[3]

Wiedźmin është ruajtur zyrtarisht që nga viti 1971, si një monument natyror. Një gardh rreth pemës është bërë për ta mbrojtur atë.

Emri i pemës, "wiedźmin" vjen nga seria e librave nga Andrzej Sapkowski "The Witcher" dhe është një formë mashkullore e "wiedźma" ("shtrigë"). U zgjodh nga një sondazh i famshëm lokal.[1]

Emri tjetër i pemës, "Mieszko", është ende i zakonshëm në mesin e pylltarëve lokalë. I referohet Mieszko I, një nga sundimtarët e parë të Polonisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Krzysztof Borkowski, Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński. Drzewa Polski. PWN. 2016. p. 404
  2. ^ Krzysztof Borkowski. Polskie drzewa. DALPO. 2014. p.?
  3. ^ Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński. 90 drzew. Okazy niezwykłe. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. 2014. p.?

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

51°57′50″N 14°45′58″E / 51.963841°N 14.766100°E / 51.963841; 14.766100