Lisi Bartek

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Për kuptimet alternative të Bartek, shiko: Bartek (kthjellim).
Bartek

Bartek (polonisht: Bartholomew) është një pemë lisi e lashtë në Poloni. Ajo rritet në Zagnańsk afër Kielcemalet Świętokrzyskie. Mosha e saj, e vlerësuar më parë deri në 1200 vjet, kohët e fundit është vërtetuar të jetë 686 vjet (në vitin 2016),[1] me një bërthamë të përdorur për të nxjerrë një mostër për një numër unazash. Një numërim i saktë është i pamundur, pasi brendësia e Bartek-ut është zbutur me moshën. Ka disa pemë më të vjetra në Poloni, edhe dushk edhe tis (rreth 1000 vjeç), por asnjëra prej tyre nuk përputhet me famën e Bartek.

Bartek 33,5 metra[2] i gjatë mat 970 cm[3] në CBH (perimetri në lartësinë e gjirit) dhe 13.5 metra në zhurmë në bazën e saj. Kurora e saj përhapet rreth 40 metra. Mbreti Casimir III (1310–1370) dihet se ka mbajtur gjykatë nën Bartek. Mbreti Jan III Sobieski pushoi nën lisin gjatë kthimit të tij nga Beteja e Vjenës (1683). Ai fshehu me siguri një saber turk, një arquebus dhe një shishe verë brenda tij për të përkujtuar fitoren.

Lisi është akoma gjallë, por është në rënie. Më 1829 kishte 14 degë kryesore, sot kanë mbetur vetëm 8. Në vitet 1920, zgavra brenda bagazhit ishte e mbuluar me gur gëlqeror. Guri gëlqeror u hoq në vitet 1960, u zëvendësua me mbushje të bazuar në rrëshirë dhe u mbulua me leh. Druri i farës së gjallë është shumë i hollë (5-20 cm). Trungu i dobësuar ka filluar të përkulet drejt degëve të rënda.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Lisi Bażyński
  • Lisi Jagiełło
  • Avioni Gjigant

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Cezary Pacyniak. Najstarsze drzewa w Polsce. PTTK Kraj. 1992. p.?.
  2. ^ Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński. 90 drzew. Okazy niezwykłe. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Warszawa. 2014. p.70.
  3. ^ Krzysztof Borkowski. Polskie drzewa. DALPO. 2014. p.?

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

50°59′N 20°40′E / 50.983°N 20.667°E / 50.983; 20.667