Lista e flamurtarëve për Shqipërinë në Lojrat Olimpike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kjo është një listë e flamurtarëve që kanë përfaqësuar Shqipërinë në Lojrat Olimpike dhe kanë mbajtur flamurin.[1]

Flamurtari mbanë flamurin kombëtar të vendit të tij në ceremoninë e hapjes së Lojrave Olimpike.

Flamuri i Shqipërisë jepet nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë njërit nga sportistëve pjesëmarrës më të shquar.

Lojrat Olimpike verore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Viti Flamurtari Sporti
1 1972 Tusha, AfërditaAfërdita Tusha Qitja
2 1992 Robo, KristoKristo Robo Qitja
3 1996 Maniani, MirelaMirela Maniani Atletikë
4 2000 Suli, IlirjanIlirjan Suli Peshëngritja
5 2004 Shala, KlodianaKlodiana Shala Atletikë
6 2008 Prizreni, SahitSahit Prizreni Freestyle mundje
7 2012 Begaj, RomelaRomela Begaj Peshëngritja
8 2016 Gega, LuizaLuiza Gega Atletikë

Lojrat Olimpike dimërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

#Viti
Bartësi i flamurit Sporti
1 2006 Tola, ErjonErjon Tola Ski Alpine
2 2010 Tola, ErjonErjon Tola Ski Alpine

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]