Lista e ishujve në Mal të Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kjo është një listë e ishujve të Malit të Zi. Ishujt e Malit të Zi janë të vegjël dhe të pabanueshëm. Janë të ndarë në ishujt e Detit Adriatik dhe në ishujt e Liqenit të Shkodrës.

Ishujt në Detin Adriatik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grykën e Kotorrit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mamulla (Mamula)
 • Shën Marku (Sveti Marko)
 • Zoja e Mëshirës (Gospa od Milosti)
 • Ishulli i Luleve (Ostrvo Cvijeća)
 • Zoja e Shkëminjëve (Gospa od Škrpjela)
 • Shën Gjergji (Sveti Đorđe)

Ishujt në lumenj and liqenj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ishujt në Liqenin e Shkodrës:

 • Vranina (Vranjina)
 • Grmozhuri (Grmožur)
 • Lesendri (Lesendro)
 • Starçevi (Starčevo)
 • Komi (Kom)
 • Beshka (Beška)
 • Gorica e Omerit (Omerova gorica)
 • Arkipelagu i Krajës (Krajinski Arkipelago) (30 ishuj të vegjël)

Statistika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ishulli më i madhAda e Bunës dhe Vranina kanë nga 4.8 km katrorë.

Ishulli më i madh detar — Shën Nikolla (Sveti Nikola) është rreth 36 hektar.

Ishulli më i lartë — Vranina qëndron 296 metera mbi Liqenin e Shkodrës.

Ishulli më i lartë detar — Shën Nikolla (Sveti Nikola) është 121 metera i lartë.

Lista e ishujve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Ishulli Sipërfaqja (km²), (ha) Kordiantat Vendodhja
1 Ada e Bunës 4.81 (481 ha) 41°51′V 19°21′L / 41.850°V 19.350°L / 41.850; 19.350 Deti Adriatik
2 Vranjina 4.6 (460 ha) 42°16′40″V 19°08′20″L / 42.27778°V 19.13889°L / 42.27778; 19.13889 Liqeni i Shkodrës
3 Ishulli i Shën Nikollës 0.445 (44.5 ha) 42°16′05″V 18°50′58″L / 42.26806°V 18.84944°L / 42.26806; 18.84944 Deti Adriatik
4 Ishulli Sllanko 0.44 (44 ha) 42°45′32″V 18°50′30″L / 42.75889°V 18.84167°L / 42.75889; 18.84167 Liqeni Sllano
5 Ishulli i Shën Markut 0.32 (32 ha) 42°24′40″V 18°41′31″L / 42.41111°V 18.69194°L / 42.41111; 18.69194 Gryka e Kotorrit
6 Ishulli Beshka 0.15 (15 ha) 42°09′55″V 19°13′48″L / 42.16528°V 19.23000°L / 42.16528; 19.23000 Liqeni i Shkodrës