Ljiljana Petrovic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ljiljana Petrović
Lindi1939
Bosanski Brod, Jugosllavia
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme lindjeje (data e dytë): data, muaji, viti
Novi Sad, Serbi
Vitet aktik1959-1980

Ljiljana Petrović ( Serbishte Cirilike: Љиљана Петровић ; 1939 – 4 shkurt 2020) ishte një këngëtare serbe . Ajo ka lindur në Bosanski Brod, por është rritur në Novi Sad . Ajo filloi të këndojë në klubet dhe restorantet vendore dhe performoi në një festival në Mali Lošinj në vitin 1960, ku u vu re nga drejtuesi i divizionit të artistëve dhe repertorit në labelin diskografik Jugoton . Në vitin 1961, Petrović përfaqësoi Jugosllavinë në Festivalin Evropian të Këngës 1961 me këngën " Neke davne zvezde " (Disa yje të lashtë). Petroviq përfundoi në vendin e 8-të me 9 pikë. Më pas, ajo vazhdoi të regjistronte muzikë deri në fund të viteve 1970, në të cilën pikë u tërhoq nga jeta publike deri në fund të viteve 1980, kur u bë autore, duke botuar një libër me poezi në 1991. [1]

  1. ^ Maude, James. "Yugoslavia's first Eurovision representative, Ljiljana Petrović, passes away at age 81" (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-07-28.