Lokomotiva me avull e vitit 1922 (Fushë-Kosovë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lokomotiva me Avull
Kosova Railways Museum.jpg
Lokomotiva e prodhuar në vitin 1922
Lloji Objektet e luajtshme
Vendndodhja Fushë Kosovë, Kosovë
Ndërtuar 1922
Lloji Nën mbrojtje
Nr. i referencës X034

Lokomotiva me Avull është një monument i trashëgimisë kulturore i cili ndodhet pranë Muzeut të Hekurudhave të KosovësFushë Kosovë, Kosovë. Lokomotiva në fjalë është prodhim i vitit 1922 dhe ka qenë në funksion e ka qarkulluar për shumë dekada jo vetëm nëpër Hekurudhat e Kosovës por edhe më gjerë.[1] Ky monument është i kategorisë "Objekt i luajtshëm", i miratuar me numër X024 dhe si i tillë është nën mbrojtjen e shtetit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]