Lokuati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eriobotrya japonica
Loquat-0.jpg
Druri dhe frutat e lokuatit
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria: Plantae
Pa klasifikuar: Angiosperms
Pa klasifikuar: Eudicots
Pa klasifikuar: Rosids
Rendi: Rosales
Familja: Rosaceae
Gjenia: Eriobotrya
Speciet: E. japonica
Emri binomial
Eriobotrya japonica
Sinonimet[1]
  • Crataegus bibas Lour
  • Mespilus japonica Thunberb
  • Photinia japonica Thunberg Benth. & Hook. f. ex Asch. & Schweinf.

Lokuati (Eriobotrya japonica) është një specie e bimëve të lulëzuar në familjen Rosaceae, një fryt i lashtë rritet në Japoni për 1000 vitet e fundit, e cila ndoshta është bimë vendase e rajoneve të ftohta malore të Kinës, dhe në rajonin jug-qendror të Kinës.[2][3] Në shqip quhet dhe nespulla. Rritet dhe në disa pjesë të Shqipërisë, si Saranda.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "The Plant List: A Working List of All Plant Species". Marrë më 13 April 2014. 
  2. ^ "Loquat Fact Sheet". UC Davis College of Agricultural & Environmental Sciences. 
  3. ^ "Flora of China".