Longar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Longari-njihet mbreti i pare dardan. jetoi ne gjysmen e dyte te shekullit te III p.k. qe me 231 p.k,longari qliroi paionine nga maqedonsit.gjate sundimit te tij Mbreteria e Dardaniseu forcua. Me sukses u beri ball mbreterve maqedonas Dhimtirit II, Antigon Dozonit dhe Filipit V, te cilet synonin te zgjeronin kufijte veriore te Maqedonas ne terriorin e Dardanise. Luften kunder synimeve poshtuese maqedonas i vazhdoi i biri i Longarit, Batoja i cili ne vitin 200p.k,mori pjesen ne nje koalicion antimaqedonas.