Loquat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Loquat
Eriobotrya japonica
Loquat leaves and fruits
Loquat leaves and fruits
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Plantae
(pa klasifikuar): Angiosperms
(pa klasifikuar): Eudicots
(pa klasifikuar): Rosids
Rendi: Rosales
Familja: Rosaceae
Gjinia: Eriobotrya
Speciet: E. japonica
Emri binominal
Eriobotrya japonica
(Thunb.) Lindl.
Sinonimet
  • Crataegus bibas Lour.
  • Mespilus japonica Thunb.
  • Photinia japonica (Thunb.) Benth. & Hook. f. ex Asch. & Schweinf.

Loquat (Eriobotrya japonica) është një specie e bimëve të lulëzuar në familjen Rosaceae, një fryt i lashtë rritet në Japoni për 1000 vitet e fundit, e cila ndoshta është bimë vendase e rajoneve të ftohta malore të Kinës, dhe në rajonin jug-qendror të Kinës.[1][2] Në shqip quhet dhe nespulla. Rritet dhe në disa pjesë të Shqipërisë, si Saranda.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Loquat Fact Sheet". UC Davis College of Agricultural & Environmental Sciences. 
  2. ^ "Flora of China".