Love in the Time of Cholera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Love in the Time of Cholera (sq. Dashuri në kohën e kolerës) është një film i vitit 2007.

Regjisor është Mike Newell dhe novelist është Gabriel García Márquez.

Producenti i filmit Scott Steindorff shpenzoi tri vjet duke ju lutur Gabriel García Márquez për të drejtat e librit, duke u thënë që unë jam si Florentino dhe nuk dorëzohem kollaj. Në fillim u mendua të xhirohej në Brazil, për disa arsye sigurie në Kolumbi, por si përfundim u xhirua në Kolumbia.

Melodia e filmit "Hay Amores" (Bolero) kënduar nga Shakira u bazua nga një këngë popullore "La Panaderita".

Florentino, refuzohet nga e bukura Fermina kur ishin të rinj, duke e lëne atë me zemër të thyer. Ajo martohet me Urbinon. Vitet kalojnë. Në moshë shumë të madhe, Urbino vdes dhe Fermina në funeralin e tij takohet përsëri me Florentinon. Në fund ata bashkohen dhe jetojnë bashkë. Filmi ka shumë skena nudo dhe biseda të shkurta.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Benjamin Bratt ... Dr. Juvenal Urbino

Gina Bernard Forbes ... Digna Pardo

Giovanna Mezzogiorno ... Fermina Urbino

Javier Bardem ... Florentino Ariza

Marcela Mar ... America Vicuña

Juan Ángel ... Marco Aurelio - 40's

Liliana Gonzalez ... gruaja e Marco Aurelios (si Liliana Alvarez Gonzalez)

Catalina Botero ... Ofelia Urbino - 40's

Miguel Angel Pazos Galindo ... burri i Ofelias

Maria Cecilia Herrera ...

Luis Fernando Hoyos ... Urbino Urbino

Carlos Duplat ...

Francisco Raul Linero ...

Unax Ugalde ... Florentino - i vogël

Fernanda Montenegro ... Tránsito Ariza