Lubanishti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lubanisht
Љубаништа
Fshat
noform
Vendndodhja
Lubanisht is located in Maqedonia e Veriut
Lubanisht
Lubanisht
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Ohër
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1269 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 55′ 0″ Veri

20° 46′ 60″ Lindje

Popullsia 171 banorë (2002)

Lubanisht, (maqedonisht: Љубаништа/Ljubaništa) është fshat në komunën e Ohrit, Maqedoni.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 171 banorë nga të cilët 169 ishin Maqedonas, 1 Turk dhe 1 tjetёr.[1]Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ [ http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Book 5 - Total population according to the Ethnic Affiliation, Mother Tongue and Religion, The State Statistical Office, Skopje, 2002, f. 151.]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]