Luca Shytaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Luca Shytaj në raundin e 4-të në Kupën Mitropa në Radenci, Slloveni

Iart Luca Shytaj (lindi më 3 shkurt 1986) êshtë shahistë dhe virolog shqiptaro-italian.

Karriera e shahut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shytaj fitoi Kampionatin e Shahistave Shqiptarë më 2003. Ai morri titullin mjeshtër ndërkombëtar më 2006 dhe fitoi Kampionatin Italian të Shahut në vitin 2009.[1] Ai arriti normën e tij të parë grandmaster (GM) në gusht 2009, e dyta e tij gjatë sezonit Bundesliga e Shahut 2016/17, dhe e treta e tij në Festivalin Mulhouse në korrik 2018. Ai iu dha titulli në tetor 2018.[2] Ai është lojtari i 14-të italian që arrin titullin e Grandmaster.[3][4]

Shytaj përfaqësoi Shqipërinë në Olimpiadat e 36-të dhe të 37-të të Shahut, dhe Italinë në Olimpiadën e 38-të të Shahut.[5]

Karriera shkencore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shytaj mori një diplomë bachelor në biologji nga Universiteti La Sapienza, dhe një diplomë master në gjenetikë dhe biologji molekulare nga i njëjti universitet.[1] Tezën e tij PhD, e cila rezultoi në një kurë funksionale të SIDA-s në macaques,[6] u emërua si një nga tre prezantimet më të mira në HIV Dart 2012, një konferencë ndërkombëtare për proceset e zhvillimit të ilaçeve në kërkimin antiretroviral.[7] Që nga viti 2017, Shytaj punon në Universitetin e Hajdelbergut.[8]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shytaj lindi në Tiranë. Ai u transferua në Itali me prindërit e tij në moshën gjashtë vjeç, dhe ai u bë një qytetar italian në vitin 2007.[1] Ai u martua me shahisten gjermane Elisabeth Pähtz në shtator 2015.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c A long-term cure for HIV in the offing? ChessBase
  2. ^ 89th FIDE Congress 2018, 26 Sep - 6 Oct, Batumi, Georgia FIDE
  3. ^ Luca Shytaj Grande Maestro! Scacchierando.it
  4. ^ Scacchi: Luca Shytaj è diventato il 14° Grande Maestro italiano OA Sport
  5. ^ Shytaj, Luca OlimpBase
  6. ^ Shytaj, IL Shytaj IL; Chirullo, B; Wagner, W; Ferrari, MG; Sgarbanti, R; Corte, AD; LaBranche, C; Lopalco, L; Palamara, AT; Montefiori, D; Lewis, MG; Garaci, E; Savarino, A (2013). "Investigational treatment suspension and enhanced cell-mediated immunity at rebound followed by drug-free remission of simian AIDS". Retrovirology: 10:71. doi:10.1186/1742-4690-10-71. PMC 3748827. PMID 23866829. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Shytaj IL, Chirullo B, Della Corte A, Norelli S, Ferrari MG, Montefiori D, Labranche C, Lewis MG, Garaci E and Savarino A. Auranofin, Buthionine Sulfoximine and Suppressive Antiretroviral Therapy Induce Post-Therapy Control of Viremia in Chronically SIVmac251 Infected Rhesus Macaques, HIV DART, San Diego,California, USA, 4-7 December 2012 (oral presentation).
  8. ^ "Eigentlich mag ich Schach nicht" Rhein Neckar Zeitung
  9. ^ ELISABETH PÄHTZ HAT GEHEIRATET Federata e Shahut Gjermane