Luciano Onder

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Luciano Onder
Fotoporteti
Emri Luciano
Mbiemri Onder
Lindur më 11 korrik 1943
Lindur në Roma
Kombësia italiane
Shtetësia italiane
Profesioni gazetar

Luciano Onder (Roma, 11 korrik 1943) është një gazetar, prezantues televiziv dhe profesor universiteti italian. Ish-zëvendës drejtor i TG2 (2002), ai është krijuesi dhe mbajtësi i programit televiziv "Medicina 33", transmetuar nga Rai 2 që nga viti 1966 në 2014.[1]

U diplomua në Histori Moderne1965 me profesor Renzo De Felice, ai dha mësim në Universitetin La Sapienza dhe filloi të punojë në Rai në 1966.

Që nga viti 2014 ai ka punuar në TG5 në Mediaset.[2]

Më 31 Mars 2014 Universiteti i Parmas i dha atij një diplomë nderi në mjekësi dhe kirurgji. [3]

Emisione televizive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Medicina 33 (1966-1975; Rete 2, 1976-1983; Rai 2, 1983-2014)
  • TG2 Salute (Rai 2, 1995-2008)
  • La casa della salute (San Marino RTV, 2013)
  • TG5 (Canale 5, 2014)
  • TgCom24 (2014)
  • La salute prima di tutto - en Mattino Cinque (Canale 5, 2015)
  • TG5 Salute (Canale 5, 2016)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Luciano Onder GIORNALISTA TG5
  2. ^ "Laurea Honoris Causa a Luciano ONDER". Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2020. Marrë më 5 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Laurea Honoris Causa in Medicina e Chirurgia a Luciano Onder