Jump to content

Luftëtari i Tai Çi-së

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Luftëtari i Tai Çi-së (Anglisht: Man of Tai Chi) është film amerikano-kinez me regji të Keanu Reeves. Filmi doli në premierë në vitin 2013 në festivalin e filmit në Pekin[1] dhe në festivalin e filmit në Cannes.[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tigër Çen është student i mjeshtrit Ling Kong. Një njeri i aleancës së sistemit Donaka kur e sheh stilin e Tai Ç-së që ka Tigëri, interesohet që Tigëri të bëhet luftëtari i tij. Pas disa luftimeve që Tigëri bën ai merr vesh punën që Donaka bën dhe bashkohet me një inspektore e cila kërkon Donakën. Tigëri lufton me Donakën përballë tempullit. Donaka tenton që ta vrasë me thikë, por Tigëri përdor fuqinë e tij për ta shtyrë Donakën. Pastaj Donaka vdes për shkak lëndimeve që i shkaktoi Tigëri.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mike Davidson (20 maj 2013). "Keanu Reeves spent five years on his latest film: Why?". The Christian Science Monitor. Marrë më 28 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Mike Davidson (20 maj 2013). "Keanu Reeves makes director debut with Kung Fu film". Reuters. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2013. Marrë më 28 maj 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)