Lufta e Bukovikut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Beteja e Bukovikut 1817 ishte pjesë e një serie beteje që ndodhën midis forcave të Malit të Zi dhe parregullsive otomane shqiptare nga RugovaBukovik, Beranë, në vitin 1817.[1][2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuk dihet shumë nga burimet shqiptare përveç se Sali Jaha, bimbash i forcave shqiptare, udhëhoqi forcat e tij kundër forcave malazeze. Supozohet se shqiptarët humbën.[3][4][5]

Referim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.zemrashqiptare.net/news/id_17627/rp_0/act_print/rf_1/Printo.html
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2017. Marrë më 6 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2 shkurt 2019. Marrë më 6 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  4. ^ http://ramebinaku.weebly.com/lidhje.html
  5. ^ https://www.shqiperia.com/Kur--Kreshniket--luftonin...per-kullotat.1014/