Lufta e Falklandit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lufta e Falklandit
Data2 prill - 24 qershor 1982
Vendodhja
Pasoja

Fitore e Britanisë së Madhe

Palët pjesëmarrëse
Flamuri Argjentina Flamuri Mbretëria e Bashkuar
Ishujt Falkland
Viktimat dhe humbjet
  • 649 të vrarë
  • 1,657 të plagosur
  • 11,313 robër lufte


  • 258 të vrarë
  • 775 të plagosur
  • 115 robër lufte


Lufta e Falklandit (anglisht: Falklands war; Spanjisht: Guerra de las Malvinas / Guerra del ATLANTICO Sur) është një luftë midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Argjentinës për kontrollin e ishujve Falklands. Lufta shpërtheu pas pushtimit të ishullit nga Argjentina, duke i konsideruar ato si pjesë të saj. Lufta filloi më 2 prill 1982 dhe përfundoi më 14 qershor 1982, me dorëzimin e ishujve nga Argjentina.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]