Lugu i Shqipes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lugu i Shqipes është një luginë që [1] ndodhet në afërsi të Shëngjinit, në prefekturën e Qarkut të Lezhës, në pjesën veriore të vendit, 60 km në veri të Tiranës kryeqyteti i vendit.

Relievi përreth Lugut të Shqipës është pothuajse e mbuluar me fusha..[2] Zona në fjalë ka një dendësi të popullsisë prej rreth 144 banorë për kilometër katrorë.[3] Mbizotëron një klimë e moderuar. Muaji më i nxehtë është korriku me 27°C dhe më i ftohti është janari me 4°C..[4] Mesatarja e reshjeve është 1578 milimetra në vit. Muaji më i lagësht është nëntori me 185 milimetra shi dhe më i thati është gushti me 37 milimetra..[5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lugu i Shqipës sa GeoNames.Org (cc-by); post updated 2005-03-31; database download sa 2015-11-14
  2. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification". NASA/MODIS. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2016. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  3. ^ "NASA Earth Observations: Population Density". NASA/SEDAC. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2016. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  4. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2020. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  5. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2020. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)